O rety, o mamo! Mazda MX-5 Cup Poland to jedna z najlepszych wiadomości tego tygodnia

W tym roku na torze Poznań będzie bardzo gorąco! Debiutuje Mazda MX-5 Cup Poland, czyli oficjalny puchar funkcjonujący w formie "arrive&drive". Poznajcie szczegóły tej ciekawej imprezy.

Puchary Mazdy MX-5 funkcjonują w wielu krajach, choć najpopularniejsza jest brytyjska seria. Tam obok nowych aut ścigają się też zmodyfikowane egzemplarze pierwszej generacji. To świetny sposób na wejście do świata wyścigów. Ten samochód nie jest drogi, a jednocześnie pozwala nauczyć się prowadzenia porządnej wyścigowej maszyny. Teraz będzie to możliwe w Polsce, gdyż debiutuje Mazda MX-5 Cup Poland!

Mazda MX-5 Cup Poland - co warto wiedzieć o tej imprezie?

Puchar Mazda MX-5 Cup Poland jest organizowany oficjalnie przez Mazda Motor Poland. To oznacza nie tylko świetne przygotowanie imprezy, ale także dostęp do najnowszych maszyn. Z Hiroszimy do Polski przyjedzie 10 gorących aut zbudowanych stricte do zabawy na torze. W tych MX-5, przebudowanych przez firmę TG Auto, znajdziemy 2-litrowy silnik generujący 200 KM.

Formuła imprezy jest bardzo prosta - przyświeca jej idea "Arrive&Drive". Krótko mówiąc, za samochody odpowiada Mazda. Identycznie przygotowane auta przyjeżdżają na tor lawetą, a wraz z nimi zespół mechaników. Japońska marka odpowiada za serwisowanie i paliwo, zaś kierowca musi jedynie stawić się ze swoim kombinezonem i kaskiem.

Pierwsze auto powstało już w listopadzie ubiegłego roku i było testowane przez Nikodema Wiśniewskiego, znanego zawodnika ze świata e-sportu. Przez sezon zimowy konstrukcję dopracowywano i dostrajano, oraz przygotowywano stronę biznesową i marketingową całego przedsięwzięcia.

Mazda MX-5 Cup Poland

Mazda MX-5 Cup Poland będzie odbywać się zgodnie z kalendarzem WSMP

Oznacza to cztery rundy na Torze Poznań. Pierwsza z nich odbędzie się już w dniach 7-9 maja. Kolejne imprezy zaplanowano na 11-13 czerwca, 2-4 lipca i 10-12 września. Organizatorzy podkreślają też, że w planach jest runda zagraniczna, choć tutaj szczegółów jeszcze nie ustalono.

Warto dodać, że zainteresowanie imprezą jest bardzo duże. Część aut już zarezerwowano i pozostają pojedyncze sztuki dostępne dla chętnych. Mazda i PZM chcą też zachęcić kobiety do udziału w tej imprezie, przygotowując dla nich specjalne oferty.

To nie jedyny puchar MX-5 w Polsce

Od kilku lat fani modelu organizują Miata Mini Challenge, czyli serię imprez na różnych obiektach. Tam startują prywatne samochody wszystkich generacji, z różnymi silnikami. Są one podzielone na grupy, tak aby rywalizacja była wyrównana. Szkoda, że Japońska marka nie podłączyła się także do tych wydarzeń, gdyż społeczność MX-5 jest bardzo zaangażowana w rozwój Miata Mini Challenge.

Cieszy nas jednak to, że są jeszcze producenci, którzy widzą w motorsporcie ogromny potencjał. Mazda MX-5 Cup Poland będziemy obserwować bardzo uważnie, gdyż może to być dla wielu osób przepustka do świata większego motorsportu.