Nissan Titan XD - Waga ciężka

Podczas targów motoryzacyjnych w Detroit mogliśmy zobaczyć wiele potężnych pickupów, które jeden po drugim zdobywały serca Amerykanów. Obok nowego Forda, Toyoty czy Dodge’a, pojawiła się także półciężarówka Nissana napędzana olejem napędowym.

Amerykański rynek motoryzacyjny przepełniony jest półciężarówkami, które bardzo często są zdecydowanie większe od tych, które znamy z Europy. Jest to bardzo ważny segment dla producentów samochodów, którzy pragną utrzymać się w USA.

Nissan Titan XD to propozycja Japończyków, której nie można jednak kojarzyć z samą Japonią. Druga odsłona Titana posiada bowiem potężny silnik, który swoimi parametrami odpowiada tylko jednemu miejscu na ziemi – Ameryce właśnie. Auto, w przeciwieństwie do swojego poprzednika, napędzanego benzynowym silnikiem V8 5.6, wyposażone zostało w jednostkę wysokoprężną. Diesel nie został jednak odchudzony z liczby cylindrów i dalej może się pochwalić dość egzotyczną specyfikacją. Silnik Cummins V8 5.0 Turbo Diesel generuje 310 koni mechanicznych mocy oraz maksymalny moment obrotowy 752 Nm. To całkiem spora siła użytkowa.

Standardowo dla pickupów, Titan XD będzie występował w rozmaitych konfiguracjach. Począwszy od jednego z trzech dostępnych typów kabin, przez napęd na jedną lub dwie osie, a skończywszy na jednej z kilku wersji wyposażenia. Możliwe będzie także drobne spersonalizowanie samochodu poprzez wyposażenie dodatkowe oraz pakiety.

Jakie może mieć zastosowanie taki samochód? Przede wszystkim transportowe, lecz nie mówimy tu o zwykłej wycieczce. Jest to z całą pewnością jedna z tych półciężarówek, które można zaklasyfikować do grupy "heavy duty". Służą one do przewożenia bardzo ciężkich przedmiotów, a także do holowania przyczepy z raczej ciężkim ładunkiem, którym może być np. łódź. Jest to trochę obce zjawisko w Europie, ale w USA zapotrzebowanie na takie auta jest dosyć powszechne. Nissan Titan XD wpisuje się w tę grupę, ponieważ jego maksymalny uciąg przyczepy wynosi 12 000 funtów, czyli 5443 kilogramów. Wynik ten plasuje go w czołówce na rynku amerykańskim.

Nissan zadbał jednak nie tylko o funkcjonalność swojego auta. Ważnym bowiem dla niektórych klientów elementem będzie z pewnością styl pojazdu i jego "amerykańska" strona. Zatem kiedy rozmiar samego nadwozia, potężny silnik i możliwy uciąg przyczepy nie wystarczą, będzie można wyposażyć Titana XD dodatkowo na przykład w fotele inspirowane przez NASA o wdzięcznej nazwie Zero Gravity. Prawda, że fajnie?

 

https://www.youtube.com/watch?v=aXi613N5vog&x-yt-ts=1421914688&x-yt-cl=84503534