Nowe Mini zapowiedziane na pierwszych zdjęciach. Będzie też nowy model

Brytyjsko-niemiecka marka nieuchronnie zmierza ku elektryfikacji. Wszystkie nowe Mini mają być w pełni elektryczne po 2030 roku. Póki co jednak zbliża się premiera nowej generacji marki. BMW ujawniło pierwsze zdjęcia oraz informacje.

Nowe Mini nie tylko jako samochód elektryczny

Choć w przyszłości tak ma być, na ten moment zaplanowano, że nowa linia modelowa obejmować będzie zarówno jednostki spalinowe, jak i w pełni elektryczne Mini Electric. Wśród spalinowych mają pojawić się zarówno silniki benzynowe, jak i diesle. Choć producent deklaruje, że dostępność silników będzie zależeć od rynku i spalinowe pojawią się tam, gdzie z elektrycznymi mógłby być problem (czyli wszędzie poza Europą).

Nie widać też, żeby jakiejś ewolucji uległ wygląd. Patrząc na opublikowane zdjęcia, mógłbym spodziewać się nawet liftingu obecnej generacji. Nowe Mini zachowało odmianę trzydrzwiową, nie straciła ona też zupełnie proporcji. Okrągłe przednie światła pozostały na miejscu, a z tyłu raczej będą podobne prostokątne, duże lampy jak w obecnym modelu. To akurat dobra wiadomość, bo Mini wciąż wygląda świeżo i dobrze się starzeje.

nowe Mini

Samochód będzie powstawał w fabryce w Oxfordzie, na skróconej płycie FAAR. To przednionapędowa platforma BMW, na której budowana jest m.in. seria 1.

A skoro już jesteśmy przy tej platformie. Potwierdzono, że nowe Mini Countryman również ujrzy światło dzienne. Co ciekawe, jeszcze nieco urośnie, stając się niemalże pełnoprawnym konkurentem dla BMW X1 lub X2. Także "Wieśniak" będzie dostępny zarówno jako samochód spalinowy, jak i zelektryfikowany. Raczej nie będzie pełnego "elektryka".

Ten za to pojawi się gdzieś pomiędzy modelami. Mini planuje wypuszczenie małego, w pełni elektrycznego crossovera, pozycjonowanego poniżej Countrymana. Samochód będzie powstawał w nowym zakładzie w Chinach, który ma produkować wszystkie małe samochody koncernu, które zaprojektowano dla "e-mobilności". Wprowadzenie nowego modelu zaplanowano na 2023 rok. Na rynku będzie mógł konkurować z nowym Smartem, który ma odrodzić się w niemal identycznej formie.

Ostatni model spalinowy, który Mini planuje zaprezentować, będzie miał swój debiut w 2025 roku. Dwa lata później 50% sprzedaży ma już obejmować modele elektryczne. W tym modele JCW, nad którymi już trwają prace.