ciekawostki

Porsche przywraca produkcję modelu 911 GT2 RS. Wszystko ze względu na zatopiony statek

Brzmi to jak historia z kiepskiego żartu, ale klientom Porsche oraz producentowi nie jest do śmiechu.

12 marca kontenerowiec Grande America zatonął u wybrzeży Francji, zabierając ze sobą na dno około 2000 samochodów. Na pokładzie znajdowały się auta niemieckich marek, w tym cała masa Audi, ale i wiele Porsche. Wśród tych pojazdów znalazło się także cztery sztuki modelu 911 GT2 RS. I tu zaczynają się schody – producent bowiem w takiej sytuacji musi ponownie wyprodukować zamówione auto. Porsche natomiast zakończyło produkcję 911 GT2 RS w lutym, co doprowadziło do sytuacji, w której pewne grono klientów nie otrzymałoby zamówionego i długo wyczekiwanego auta.

W tej sytuacji masowe marki zapewne zwróciłyby zaliczkę bądź całkowitą kwotę należną za auto, ewentualnie zaproponowałyby jakąś stosowną rekompensatę. Porsche poszło jednak o krok dalej i ponownie uruchomi produkcję 911 GT2 RS, tylko po to, aby do klientów trafiły zatopione auta. Jest to ogromne wyzwanie logistyczne, gdyż producent ten zakończył już żywot modelu 911 991 i wdrożył produkcję 911 992. Co więcej, ze względu na ogromny popyt na 911 992 całe moce produkcyjne zostały skierowane właśnie na tę nowość. Przygotowanie 911 GT2 RS będzie więc oznaczało ogromny wydatek celem zbudowania nowych jednostek napędowych, przygotowania płyty oraz dopasowania na nowo urządzeń, które wcześniej pracowały z tym modelem.

Właściciele zatopionych aut otrzymali stosowny list, w którym wyjaśniono całe zajście:

Z przykrością informujemy, że w wyniku pożaru na pokładzie statku grupy Grimaldi, zamówione przez Ciebie auto zatonęło 12 marca 2019 roku. Z tego powodu Twoje Porsche 911 GT2 RS nie może zostać dostarczone.

Jak zapewne wiesz produkcja Porsche 911 GT2 RS zakończyła się w lutym bieżącego roku i przy standardowych procedurach nie byłoby możliwości zbudowania kolejnego egzemplarza. Biorąc jednak pod uwagę całą sytuację oraz uwzględniając fakt, że jesteś lojalnym i bardzo cennym klientem marki Porsche, producent podjął decyzję o ponownym uruchomieniu produkcji GT2 RS w Niemczech i Twoje auto zostanie wyprodukowane w kwietniu oraz dostarczone w czerwcu bieżącego roku.

Zalecamy kontakt z Twoim lokalnym dealerem Porsche.

Poza nieokreśloną liczbą egzemplarzy 911 GT2 RS, w wyniku katastrofy statku zatonęły też takie auta jak 718 Boxster i Cayman, Macan oraz Cayenne, także w nieznanej liczbie sztuk.

Dyskusja

komentarzy