Elektryczny Opel Astra dołącza do gamy modelu. Jest też dostępny jako kombi

Elektryczny Opel Astra debiutuje na rynku. Oferuje dobry, ale nie rzucający na kolana zasięg, oraz cieszy dostępnością dwóch wariantów nadwoziowych.

Paradoksalnie idea elektrycznego kombi nie przemówiła jeszcze do wielu producentów. Kolejne marki stawiają na fikuśne nadwozia, pomijając klasyczne i cenione rozwiązania. Opel Astra Electric wyróżnia się tutaj z tłumu - dostępny jest jako hatchback i Sports Tourer. Znajdziemy tutaj jednak tylko jeden akumulator.

Opel Astra Electric korzysta z akumulatora o pojemności 54 kWh

Jest to nowa konstrukcja, którą używają wszystkie auta koncernu Stellantis - od Peugeota e-208, aż po Peugeota e-308. Dostajemy tutaj 51 kWh użytecznej pojemności netto i silnik o mocy 156 KM i 270 Nm. Oznacza to, że jest on o 10 Nm mocniejszy, niż u kuzyna z lwem na masce.

Niemcy obiecują, że ich elektryczna Astra przejedzie do 416 kilometrów na jednym ładowaniu. Maksymalna moc ładowania prądem stałym wynosi tutaj 100 kW, co przy tak małym akumulatorze powinno w zupełności wystarczyć.

Warto też tutaj zwrócić uwagę na to, że wersja kombi nie jest dużo mniej praktyczna od wariantu spalinowego. Pojemność bagażnika wynosi 516 litrów, a składając kanapę można go powiększyć do 1553 litrów. Jest to więc o około 100 litrów mniej od wersji benzynowej/wysokoprężnej.

Elektryczny Opel Astra

Elektryczny Opel Astra jest tylko uzupełnieniem oferty - nie wyprze wersji spalinowych

Niemcy chcą zdywersyfikować swoją ofertę, tak aby każdy znalazł w niej coś dla siebie. Atutem ma być właśnie obecność wersji elektrycznej, obok hybryd plug-in i standardowych spalinowych wariantów. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że specyfikacja modelu na prąd jest gorsza niż w przypadku wielu nowych samochodów elektrycznych.

Opel Astra Electric 2023

Można więc to auto traktować w nieco inny sposób - na pewno nie będzie tak użyteczne i praktyczne w trasie, jak auta z akumulatorami o pojemności 70-80 kWh. Astra na prąd powinna jednak doskonale poradzić sobie w mieście, gdzie odnajdzie się za sprawą przyzwoitych możliwości.