Opel Corsa Van - Mały służbista
Nowy Opel Corsa swój debiut miał w październiku zeszłego roku. Model ten od razu stanął do walki z konkurencją w postaci chociażby nowej Toyoty Yaris czy Skody Fabia. Niemiecki producent przewidział jednak wersję Van, w której inne auta nie występują.
Opel Corsa Van zaprezentowany został podczas Salonu Samochodowego w Brukseli. Jest to odpowiedź marki na zapotrzebowanie ze strony przede wszystkim klientów flotowych, którzy potrzebują lekkich samochodów dostawczych. Auto bazuje na trzydrzwiowym wariancie nowej Corsy, przy czym zostało dostosowane do przewożenia większej ilości ładunków.
Względem poprzedniego małego vana z rodziny Opla zmieniło się całkiem sporo. Nowa Corsa Van posiada większą maksymalną ładowność, która wzrosła o 21 kilogramów. Samochód wyposażony został także w więcej systemów odpowiadających za bezpieczeństwo jazdy, a za dodatkową opłatą będzie istniała również możliwość montażu systemu multimedialnego, który nie tylko umili podróżowanie, ale również zwiększy funkcjonalność pojazdu.
Z zewnątrz samochód przypomina do złudzenia wersję "cywilną". Nic w tym dziwnego, gdyż wielkich zmian nie ma. Główna różnica kryje się wewnątrz - jest nią pojemność bagażnika. W wersji Van wynosi ona 920 litrów, przy jednoczesnej maksymalnej ładowności 571 kilogramów. W przestrzeni bagażowej znalazły się także specjalne zaczepy do mocowania towarów, przegroda, a także podłoga wykonana z litej stali. Wszystko to oczywiście kosztem tylnych miejsc siedzących.
Pod maską nowej odsłony Corsy Van będzie mogła się znaleźć zarówno benzynowa jednostka napędowa o pojemności 1,4 litra, jak i wysokoprężna o pojemności 1,3 litra. Moc silników w zależności od potrzeb klientów oscylować będzie od 70 do 95 koni mechanicznych. Opel szczególnie chwali się silnikiem 1.3 CDTI ecoFlex, dysponującym mocą 95 koni mechanicznych, który po modernizacji stać się ma flagową jednostką dla tego modelu. Spełnia ona naturalnie wymogi najnowszej normy emisji spalin, a przy tym (zdaniem producenta) zużywa średnio 3,3 litra paliwa na 100 kilometrów.
Opcjonalnie będzie można także zainstalować system multimedialny IntelliLink, który w niczym nie odbiega funkcjonalnością od cywilnych wersji. Na jego wyposażeniu znajduje się bowiem dotykowy ekran o przekątnej 7 cali, rozmaite aplikacje (nawigacja BringGo, Stitcher, TuneIn), a także oprogramowanie umożliwiające współpracę z urządzeniami opartymi na systemach Apple iOS oraz Android.
Co więcej? Możliwość zamontowania kilku elementów wyposażenia odpowiadających za bezpieczeństwo i komfort jazdy. Są one zapożyczone z siostrzanej wersji osobowej i znalazły się wśród nich między innymi: asystent martwego pola, przednia kamera Opel Eye z funkcją rozpoznawania znaków drogowych, asystentem pasa ruchu, asystentem świateł drogowych oraz układem monitorowania odległości od następnego pojazdu. Standardowo natomiast na wyposażeniu znajduje się tryb City ułatwiający manewrowanie oraz system ułatwiający ruszanie pod górę.