Jeśli Izera powstanie, to będzie jeździć w carsharingu firmy Panek. To już pewne

Spółka Electromobility Poland, odpowiedzialna za budowę polskiego auta elektrycznego Izera, ma nowego partnera. Jest nią firma Panek, posiadająca sieć wypożyczalni samochodów oraz usługę carsharingu w wielu polskich miastach. Współpraca tych firm wbrew pozorom nie skupia się na zakupie pojazdów.

Electromobility Poland to spółka odpowiedzialna za markę Izera. Nasz elektryczny samochód rodzi się w ogromnych bólach. Wiemy, że fabryka ma powstać w Jaworznie, a grunty teoretycznie zostały już przejęte. Wiadomo także, że bazą dla tego auta jest platforma SEA. Ta pochodzi z koncernu Geely i daje szereg możliwości, a także potencjalnie postawi ten samochód na równi z europejskimi konkurentami. Od teraz pewne jest też jedno - jeśli Izera wyjedzie na drogi, to pojawi się w wypożyczalniach i w carsharingu firmy Panek.

Panek i Electromobility Poland podpisują list intencyjny. Współpraca skupi się na badaniach i rozwoju usług współdzielonych

Spółka odpowiedzialna za Izerę chce tutaj wykorzystać ogromne doświadczenie, które posiada Panek. To lider na polskim rynku wypożyczalni samochodowych, operujący od ponad 20 lat. Do tego ichniejsza usługa carsharingu jest największa w Polsce. To wszystko daje szereg możliwości do działania.

EMP chce zgłębić systemy dotyczące współdzielenia pojazdów i testować rozwiązania, które pozwolą na dogodne korzystanie z samochodów przez wiele osób.

Taki kierunek rozwoju Izery sugeruje, że EMP może szukać niszy dla tego samochodu. Wprowadzenie go na rynek celem konkurowania z produktami Volkswagena, Kii czy nawet Volvo (EX30 powstaje na tej samej platformie, co Izera) będzie ogromnym wyzwaniem.

Nieco inaczej wygląda jednak rosnący rynek carsharingu. Być może EMP ma nową koncepcję na ten samochód, powstającą wspólnie z Geely. Wówczas ten produkt mógłby stać się wyłącznie "autem do wynajmu", tak jak pierwotnie miało być z Lynk&Co.

Panek izera 2023

Pewne jest to, że Izera i Panek chcą wspólnie działać w najbliższych latach. Co więcej, sieć wypożyczalni/carsharingu podkreśla też otwartość na opcję zakupu takich samochodów.

Izera pracuje w tej chwili nad całkowicie nowym autem

Koncept, który poznaliśmy kilka lat temu, był tylko przykładem kierunku, w którym pójdzie ta marka. Nasze źródła zbliżone do producenta sugerują, że pierwotny design nigdy nie miał trafić do produkcji, a prace nad finalną wersją nadwozia cały czas trwają.