Od 21 września parkowanie na chodnikach będzie nielegalne. Rowerzyści też nimi nie pojadą

Parkowanie na chodniku odejdzie do przeszłości? Wszystko na to wskazuje - nowelizacja przepisów zmienia ważne dla kierowców zapisy.

Być może już za niecały miesiąc zostawianie samochodów w okolicy zamieszkania stanie się dużo trudniejsze. Wszystko wskazuje bowiem na to, że parkowanie na chodniku stanie się nielegalne. Jest to efekt nowelizacji ustawy o Rządowym Funduszu Rozwoju Dróg - a konkretnie kluczowego fragmentu o definicji chodnika.

Parkowanie na chodnikach według nowelizacji ustawy nie będzie już możliwe

Chodzi o sytuację, w której na chodniku nie ma wyznaczonych miejsc parkingowych, ale jego szerokość pozwala na pozostawienie 1,5 metra dla pieszych. Warto też pamiętać, że masa samochodu nie może wówczas przekraczać 2,5 tony - to ważne w przypadku wielu elektryków i SUV-ów, często znacznie cięższych.

parkowanie na chodniku 2022

Jak zauważa portal bezprawnik.pl, nowe brzmienie ustawy pozwala na budowę węższych chodników. Może na nich znajdować się infrastruktura wspomagająca parkowanie i ruch (parkometry, znaki). Samochody już jednak nie postawią na nich swoich kół.

Gdzie więc zostawić samochód? Cóż, pozostaje szukanie parkingów z odpowiednim oznaczeniem. Trzeba przyznać, że z punktu widzenia pieszych taka regulacja jest dobrą zmianą. Przede wszystkim spacerowanie i poruszanie się chodnikami, także z wózkiem lub na wózku, powinno stać się dużo prostsze i wygodniejsze.

Nie ukrywajmy - kierowcy często wykorzystują przepisy na swoją korzyść i wciskają się na chodniki szerokimi i dużymi autami, zostawiając znacznie mniej miejsca.

Straż Miejska i inne organy kontrolujące nie mają z kolei możliwości sprawdzenia absolutnie każdego miejsca, w których parkują auta. A to wpływa na komfort poruszania się pieszych.

Rowerzyści także nie pojadą po chodniku

Nowelizacja ustawy w wyraźny sposób sygnalizuje, że chodniki przeznaczone są wyłącznie dla pieszych. A to oznacza, że rowerzyści również nie będą mogli się po nich poruszać - o ile nie pozwalają na to znaki (dopuszczające ruch pieszych i rowerzystów). W każdym innym przypadku pozostaje jazda po ulicach lub po wyznaczonych drogach rowerowych.

Nowelizacja ustawy wejdzie w życie już 21 września. Tym samym warto obserwować, czy faktycznie czeka nas rewolucyjna zmiana. Bez wątpienia jest to coś, co warto mieć z tyłu głowy. Nie chcecie bowiem skończyć z mandatem lub z odholowanym samochodem.

Źródło: Bezprawnik.pl