Od 4 stycznia parkowanie w Warszawie będzie droższe. Oto co się zmieni

Od 4 stycznia parkowanie w Warszawie będzie wyraźnie droższe. Nie tylko zapłacimy więcej, ale także opłaty będzie trzeba uiszczać do późniejszych godzin.

Parkowanie w Warszawie mocno się zmieni od 4 stycznia. W tym roku rada miasta przegłosowała zmiany, które przez jednych były wyczekiwane, a przez innych uznawane są za cios w kierowców. Zdecydowano się bowiem na dwie rzeczy. Pierwszą było zwiększenie kwoty mandatu za brak opłaty, zaś drugą podniesienie cen i wydłużenie godzin płatnego parkowania. Nowe mandaty już obowiązują, zaś druga zmiana wejdzie w życie już 4 stycznia 2021.

Parkowanie w Warszawie - ceny i czas

Do tej pory opłata za pierwszą godzinę wynosiła 3 zł, za drugą 3,60 zł,  a za trzecią 4,20 zł. To były przyjemne stawki, ale mocno oderwane od rzeczywistości. Jakby nie patrzeć miasto zarabia na parkowaniu, a ceny nie były regulowane od lat.

Od 4 stycznia 2021 parkowanie w Warszawie będzie kosztowało zdecydowanie więcej. Pierwsza godzina będzie kosztowała 3,90 zł, druga 4,60 zł, trzecia 5,50 zł. Każda kolejna to znowu 3,90 zł.

Ważną zmianą jest też wydłużenie godzin płatnego parkowania w SPPN. Do tej pory opłaty uiszczać trzeba było pomiędzy 8 a 18. Teraz wieczorem zapłacimy aż do 20.

parkowanie w Warszawie Parkowanie w Warszawie - ceny na rok 2021 | fot. ZDM

Parkowanie w Warszawie będzie droższe, ale wspomoże budżet miasta

Miasto stara się uszczelnić i dopracować system, co nie powinno nikogo dziwić. Warszawa to europejska stolica, a od lat w kwestii parkowania panuje tutaj spora samowolka. Do tej pory wiele osób rezygnowało z płacenia za parking, gdyż bardziej opłacało się dostać mandat - szansa, że kogoś "złapią" kilka dni pod rząd nie była bowiem wysoka.

Z tego powodu chociażby Warszawa kupiła 3 specjalnie przebudowane Nissany Leaf, które automatycznie skanują rejestracje zaparkowanych aut i sprawdzają, czy opłaty są wniesione. Podniesienie mandatów także zachęciło kierowców do sumiennego opłacania parkingu.

Teraz rozpoczyna się proces przeprogramowania parkometrów

30 grudnia o 18 wszystkie parkometry w Warszawie zostaną wyłączone. Z tego powodu może pojawić się kilka utrudnień - np. wrzucając zbyt dużą kwotę (przez którą opłacony czas przekroczy graniczną godzinę 18), możemy liczyć się z nieprzyjęciem opłaty.

4 stycznia o 8 rano parkometry wystartują już z nowym oprogramowaniem, zawierającym zmodyfikowane ceny.