Profesjonalna rejestracja samochodów - wyjaśniamy to zagadnienie, prezentujemy ułatwienia
Rada Ministrów przyjęła nowelizację ustawy “Prawo o ruchu drogowym”, oraz szeregu innych ustaw powiązanych. Wprowadzone zmiany umożliwią między innymi “profesjonalną rejestrację samochodów”. Co to jest i do czego służy?
Profesjonalna rejestracja samochodów tyczy się przedsiębiorców z kręgu motoryzacyjnego, producentów aut oraz instytutów badających samochody. Polega ona na tym, iż wspomniane podmioty nie będą zmuszone do rejestracji każdego testowanego auta w urzędzie. Rejestracja profesjonalna jest tymczasowym sposobem na wprowadzenie auta do ruchu. Warto dodać, że nie tylko producent (zatrudniony przez niego pracownik) będzie uprawniony do poruszania się autem - za kierownicę bezproblemowo wsiądzie także - przykładowo - klient, zainteresowany zakupem danego auta.
Auta z profesjonalną rejestracją będą posiadały specjalny dowód oraz nowe tablice rejestracyjne. Do takiej rejestracji uprawnione będą podmioty posiadające siedzibę lub oddział w Polsce - zajmować się muszą sprzedażą aut, produkcją lub badaniem pojazdów. Profesjonalna rejestracja będzie też ułatwieniem dla producentów, którzy testują w Polsce nowe modele. Przede wszystkim zmniejszy się liczba formalności, w tym administracyjnych, które aktualnie są wymagane do wprowadzenia auta do ruchu. Jednocześnie zredukowane zostaną koszty - podmiot zainteresowany oraz uprawniony będzie mógł pozyskać większą liczbę dowodów profesjonalnych. Warto dodać, iż tego typu regulacje od lat obowiązują w innych krajach Unii Europejskiej - Polska w tej kwestii pozostawała nieco w tyle. W perspektywie budowy nowych fabryk - w tym jednostek Mercedesa w Jaworze - może to potencjalnie zachęcić innych producentów do przygotowywania m.in. ośrodków badawczych w naszym kraju.
Decyzję o profesjonalnej rejestracji wydawać będzie starosta. Po wniesieniu opłat (administracyjnej i ewidencyjnej, które mają wynosić do 100 zł) podmioty zainteresowane będą mogły odebrać do 100 dowodów (nie tyczy się to producentów - dla nich limitu nie będzie). Koszt wydania jednego dowodu ma nie przekraczać 20 zł. Profesjonalny dowód rejestracyjny ma być ważny przez 30 dni od daty wypełnienia.
Jedyna niesprecyzowana rzecz na ten moment to kwestia ubezpieczenia OC. Przepisy mają wejść w życie w przeciągu 18 najbliższych miesięcy - podejrzewamy, że odpowiednie regulacje zostaną zaprezentowane właśnie w tym czasie.