Jechał na krawędzi, przewrotki nie zaliczył. Ford Ranger Raptor zgarnął rekord Guinnessa

Rekord Guinnessa można ustanowić na wiele sposobów. Niektórzy decydują się na wyjątkowo odlotowe pomysły, takie jak jazda na dwóch kołach. Tutaj dodatkowo wybrano auto, które zdaje się być odległe od optymalnego.

Co można zrobić mają zbyt dużo czasu? Czasami mamy wrażenie, że niektórzy wykorzystują wolne chwile do robienia naprawdę odlotowych rzeczy. Nie mamy tutaj jednak na myśli wyścigów lub rajdów, a jazdę na dwóch kołach - samochodem, nie motocyklem. Znany kaskader Paul Swift ustanowił nowy rekord Guinnessa w jeździe na dwóch kołach. Tym razem kluczowy nie był dystans, a bramka, w którą musiał zmieścić samochód.

Dla utrudnienia wybrał też raczej dużą maszynę - Forda Rangera Raptora. Zobaczcie jak to wyglądało i jakie kryteria trzeba było spełnić, aby pobić dotychczasowy najlepszy wynik.

Rekord Guinnessa Ford Ranger Raptor

Na dwóch kołach przez wąską bramkę, do tego wielkim pickupem. Ten rekord Guinnessa robi wrażenie

Kryteria były tutaj bardzo ścisłe - samochód musi za pomocą rampy "stanąć na dwóch kołach", oczywiście po jednej stronie. Następnie kierowca ma przejechać przez bramkę, która tutaj mierzyła 88 centymetrów szerokości. Rekord pobito o centymetr, co pokazuje jak ogromnym jest to wyzwaniem.

Wyobraźcie więc sobie jaki kąt trzeba przyjąć, aby auto mierzące 2 metry szerokości i blisko dwa wysokości przecisnąć przez taką lukę. Paul Swift, brytyjski kaskader, poradził sobie z tym wyzwaniem, aczkolwiek nie była to przysłowiowa "bułka z masłem".

Przy takim manewrze kluczowe są takie kwestie jak chociażby pogoda. Zbyt silny wiatr nie tylko może przewrócić samochód, ale także przesunąć auto, przez co słupki w bramce zostaną strącone.

Kluczowe okazało się być także odpowiednie ustawienie ciśnienia w oponach. Na zbyt wysokim Ranger Raptor zbyt szybko "wracał" na cztery koła. Na zbyt niskim z kolei zachowanie auta było trudne do przewidzenia.

Dlaczego więc wybór padł na tego Forda? Odpowiedzią na to pytanie jest zawieszenie FOX, które znosiło bez problemu wszystkie lądowania na kołach.

Ten rekord Guinnessa nie jest "nowością" dla Paula Swifta

Brytyjski kaskader na swoim koncie ma wiele takich rekordów, związanych oczywiście z motoryzacją. Być może widzieliście jego filmy z parkowaniem równoległym "na rękawie" na milimetry. Jeśli więc lubicie takie odlotowe wyzwania, to koniecznie zobaczcie na YouTube jego akrobacje.