Renault rozebrało Teslę i bierze z niej wzór. Nowe elektryki zyskają architekturę Ampere EV

O Tesli można mieć różne opinie, ale jedno jest pewne - ta marka zrewolucjonizowała rynek aut elektrycznych. Kolejni producenci zaczynają eksplorować koncepcje, które wprowadzili amerykanie. Renault 5 stawia chociażby na zbliżoną architekturę elektroniki, która pozwoli na szybszą i łatwiejszą produkcję samochodów.

Nie od dzisiaj wiadomo, że czołowi producenci kupują auta konkurencji i rozbierają je na części pierwsze. Pozwala im to poznać rozwiązania, które są przez nich stosowane - a to z kolei ułatwia tworzenie nowych modeli. Nadchodzące Renault 5 pójdzie śladami Tesli w kwestii koncepcji elektroniki pokładowej. To będzie duży przełom dla tej firmy, gdyż wyraźnie usprawni proces budowania nowych aut.

Ampere EV, czyli przyszłość Renault. Francuzi szykują coś naprawdę ciekawego

Pod tą nazwą kryje się architektura elektroniki i oprogramowania, którą Francuzi opracowali wspólnie z Google i Qualcomm. Kluczową zmianą, która przyniesie wiele korzyści, jest redukcja liczby procesorów. Tych będzie raptem 20, zamiast 100 w obecnych autach.

Matematyka jest więc bardzo prosta - liczba procesorów z jednego auta wystarczy teraz na pięć samochodów. Ułatwia to więc proces logistyczny, przyspiesza budowę samochodu i sprawi, że opóźnienia w produkcji nie powinny być problemem.

Dla Francuzów elektryczne Renault 5 ma być jednym z najważniejszych samochodów w ofercie. Poza unikalnym wyglądem, możemy tutaj liczyć na świetną specyfikację i doskonałe właściwości jezdne. Potwierdzono już obecność wielowahaczowego zawieszenia tylnej osi i sportowego układu kierowniczego w szybszych wariantach.

Wszystko to dostaniemy w efektownym wizualnie opakowaniu, nawiązującym wieloma elementami do pierwowzoru. Renault stawia więc na idealną kombinację designu, uniwersalności i wrażeń z jazdy.

Renault 5 Ampere EV

Ampere EV trafi też do innych samochodów grupy

W drodze jest ich naprawdę dużo. Poza Renault mowa też o Alpine, które pracuje nad swoimi nowymi modelami. Te będą już w pełni elektryczne. Do tego wybór będzie szeroki, gdyż w planach jest SUV, hatchback i dwa nowe auta sportowe. Jedno z nich to następca A110, opracowywany przy współpracy z Lotusem.

Oficjalna premiera nowego Renault 5 zaplanowana jest na rok 2025. Tym samym mamy jeszcze sporo czasu do debiutu tego auta. Niebawem na drogi powinny wyjechać pierwsze zamaskowane egzemplarze, które przejdą intensywne testy na całym świecie - od mroźnej Skandynawii, aż po upalną Hiszpanię i północną Afrykę.