Wiecie, że Solaris wyprodukował już 25 000 autobusów? Historia tej fabryki zaczęła się w 1996 roku

W 1994 roku w Polsce powstało biuro handlowe firmy Neoplan. W 1996 roku uruchomiono produkcję autobusów tej marki. Tak zaczęła się historia marki Solaris, która właśnie świętuje wyprodukowanie 25-tysięcznego pojazdu.

  • Pierwszy Solaris powstał w 1999 roku
  • Marka ta wywodzi się ze spółki Neoplan Polska
  • Autobusy z Bolechowa wprowadziły powiew świeżości w komunikacji miejskiej w Polsce
  • Solaris świętuje wyprodukowanie 25-tysięcznego autobusu, trafi on do Mediolanu

Markę Solaris znacie doskonale. Niemal każde miasto miało i ma dalej w swojej flocie autobusów produkty tej marki. Mało kto zdaje sobie sprawę z faktu, że ta nazwa ma już 25 lat historii i dokładnie 25 000 wyprodukowanych pojazdów na koncie. A wszystko zaczęło się od biura handlowego marki Neoplan, dzięki której Polska dostała upragnione nowoczesne niskopodłogowe autobusy miejskie.

Solaris Urbino stał się symbolem polskich ulic. Na drogach jest już czwarta generacja tej konstrukcji

Wszystko zaczęło się tak naprawdę dzięki Neoplanowi N4020, który w pewnym momencie królował niemal w każdym większym mieście w Polsce. Te autobusy, wyjeżdżające z zakładu w Bolechowie, pojawiły się chociażby w Warszawie, Lublinie czy w Poznaniu.

To właśnie one stały się punktem wyjścia dla Solarisa, który bazował na tej konstrukcji. Bolechowski autobus zyskał unikalną stylistykę, przeprojektowane wnętrze i charakterystycznego zielonego jamnika, który stał się symbolem tego modelu.

Solaris Urbino 15

Większość miast początkowo wybierała 15-metrowe autobusy. Atutem była cena (niższa niż w przegubowcach), ale problem stanowiła zwrotność i jednak ograniczona przestrzeń. Mimo to tak zwane "deskorolki" przez lata śmigały na najbardziej uczęszczanych i zatłoczonych liniach, serwując nam darmową saunę w upalne dni.

Wraz z rozwojem marki pojawiały się coraz nowsze konstrukcje. Miasta zaczęły też inwestować pieniądze w lepiej wyposażone autobusy, wyposażone w klimatyzację i udogodnienia dla kierowców.

Solaris produkcja Bolechowo

Teraz Solaris w swojej ofercie ma autobusy w wielu wydaniach. Mogą jeździć na wodorze, CNG, są też hybrydami

A to nie wszystko, gdyż nie brakuje tutaj również trolejbusów. W historii tej firmy były także tramwaje, budowane przy współpracy z firmą Stadler. Ta przejęła w całości projekt w momencie, w którym firma z Bolechowa trafiła w ręce hiszpańskiej grupy CAF, konkurencyjnej dla Stadlera.