W niedzielny wieczór pooglądajcie szczury, które nauczono jeździć autami

Temperatura spada, pogoda się psuje, a do tego jutro poniedziałek. Ten niedzielny wieczór poprawcie sobie filmem ze szczurami prowadzącymi auta.

Akurat jest to dosyć ciekawe. Otóż na Uniwersytecie w Richmond przeprowadzono eksperyment, w ramach którego nauczono szczury jeździć specjalnie przygotowanymi autami. O co tutaj chodzi? W skrócie - specjalnie przygotowane elektryczne auta sterowane są przez szczurki, które za pomocą odpowiednich pedałów mogą "ruszyć" pojazdem i skręcać nim. Poruszają się po dedykowanej arenie, a celem jest dojazd do ściany, gdzie otrzymują ulubiony przysmak. Proste, nieprawdaż?

Grupa testowa liczyła 11 męskich osobników i 6 żeńskich. Początkowo przestrzeń testowa była bardzo mała, co pozwoliło na nauczenie szczurów operowania pojazdami. Później zdecydowanie ją powiększyło, co wymusiło na małych zwierzakach większe skupienie przy sterowaniu autem. I wiecie co? Z tym też sobie poradziły. Ba, nawet potrafią dopasować kurs we właściwy sposób, żeby dojechać idealnie do przysmaku.

Co więcej, badania wykazują, że szczury relaksowały się przy jeździe autami - tak wskazują wskaźniki hormonalne oraz badania akcji serca. Wniosek? Po pierwsze - szczury są bardzo inteligentne. Po drugie - być może potrafią prowadzić lepiej niż wielu kierowców na naszych drogach.

A teraz możecie iść spać z myślą, że szczurki potrafią jeździć.