Kiedyś Tofaş, teraz TOGG. Poznajcie nową narodową turecką markę samochodową

Turcy chcą mieć swoje własne auta. I to nie byle jakie, bo elektryczne Władze tego kraju oficjalnie zaprezentowały narodową markę TOGG i jej pierwsze modele.

TOGG, czyli Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu. Pod tą nazwą kryje się nowa marka, która w piątek została oficjalne zaprezentowana publiczności przy udziale kontrowersyjnego prezydenta Recepa Tayyipa Erdoğana. Jest to odpowiedź na wyzwanie postawione przez władze tego kraju. I co ciekawe ich pomysł jest bardzo ciekawy.

TOGG, czyli marzenie Erdoğana

Prezydent Turcji już od dłuższego czasu podkreślał, że stworzenie marki i całej gamy "narodowych" aut to jeden z jego celów. Tak oto w piątek pokazano koncepcyjne modele, które zapowiadają produkcyjne auta. Mają być one oferowane od 2022 roku, choć istnieje szansa na wcześniejszy debiut. Warto jednak zwrócić uwagę na to jak wygląda konstrukcja tych pojazdów.

TOGG

Otóż Turcy nie zdecydowali się na wsparcie ze strony doświadczonych partnerów technicznych. Wszystkie podzespoły, począwszy od platformy, przez baterie aż po napęd to dzieło tureckich inżynierów. Patenty i prawa należą z kolei do rządu Turcji - marka podkreśla, że zarejestrowano tutaj wiele unikalnych rozwiązań. 

TOGG - specyfikacja

Elektryczne tureckie auto ma oferować dwie pojemności baterii litowo-jonowych. Mniejsza ma zapewniać około 252 kilometrów zasięgu na jednym ładowaniu, zaś większa 408-410 kilometrów. Szybkie ładowanie ma obsługiwać moc do 150 kW, co pozwoli na doładowanie większej baterii do 80% w 30 minut. Co więcej, TOGG ma oferować ośmioletnią gwarancję na baterie i napęd.

Osiągi? Topowe warianty mają oferować około 400 KM, co zapewni sprint do setki w niecałe 5 sekund. Marka podkreśla, że oferowane też będą słabsze wersje.

Konstrukcyjnie jest to przemyślane auto. Dedykowana platforma o "deskorolkowej" strukturze sprawia, że otrzymujemy płaską podłogę, więcej miejsca i niżej ulokowany środek ciężkości. Zawieszenie to kolumny MacPhersona z przodu i wielowahaczowa konstrukcja z tyłu.

TOGG

TOGG będzie także wyposażony w wiele systemów bezpieczeństwa oraz wspierających kierowcę. Nie zabraknie tutaj np. aktywnego tempomatu z asystentem jazdy w korku czy automatycznej jazdy poziomu drugiego. Turcy pracują także nad implementacją technologii V2X, która ma także zagościć w tych autach.

Niespodzianką jest ciekawa stylistyka

Muszę przyznać, że oglądając zdjęcia tego auta po raz pierwszy byłem miło zaskoczony. Auta TOGG wyglądają świeżo i atrakcyjnie. Nie jest to jednak przypadek. Turcy blisko współpracowali z Pininfariną, która to wspomagała ich przy projektowaniu SUV-a i kompaktowego sedana. W efekcie powstały ciekawe dla oka auta o dobrych proporcjach i przyjemnej linii. Wnętrze to z kolei kombinacja prostych kształtów i dużych ekranów. Ciekawie rozwiązano wybierak kierunku jazdy, który ulokowano na specyficznym "podwyższeniu".

Oficjalna premiera produkcyjnych wariantów będzie miała miejsce w 2021 roku. TOGG nie będzie oferowany poza granicami Turcji - przynajmniej tak wyglądają aktualne plany producenta.