Toyota - marka tak nudna i bezawaryjna, że zapominasz zmienić na nowy model

Amerykański portal postanowił sprawdzić, które samochody mają jednego właściciela minimum 15 lat. Siedem miejsc w pierwszej "dziesiątce" zajmuje Toyota.

Badanie przeprowadził portal iSeeCars, analizując 660 000 samochodów sprzedanych w 2020 roku. Samochody były z lat 1981 - 2005, i musiały być co najmniej piętnaście lat w jednych rękach. Z przeprowadzonych badań wynikło, że zaledwie 6,1% samochodów utrzymało się tak długo w jednych rękach. W pierwszej dziesiątce znalazło się miejsce dla trzech marek. I wszystkie są japońskie. Ale zwycięzca mógł być tylko jeden - Toyota.

Dokładniej - Toyota Prius

Moja pralka też ma ponad 20 lat i nie zamierzam jej zmieniać, dopóki nie padnie. Aczkolwiek zupełnie mnie ona nie porywa. To podobnie jak z Priusem. Jest oszczędny i bezawaryjny - to jest klucz do sukcesu. A że jest nudny? Może ludzie po prostu zapominają, że powinni wymienić samochód. Toyota Prius ponaddwukrotnie częściej utrzymywała się powyżej piętnastu lat w jednych rękach. Wynik procentowy to 13,7% Priusów z tak długą historią. Nic tylko pogratulować.

Ponieważ jesteśmy w USA, musimy spodziewać się SUV-ów i pickupów. Pozostałe miejsca na podium zajęły odpowiednio Highlander oraz  Tacoma. Ten pierwszy model (który już niedługo pojawi się w Polsce) zaliczył statystykę na poziomie "dwukrotności średniej" - 12,4% Highlanderów woziło dzieci do szkoły przez całą historię edukacji. Wszystkich dzieci w rodzinie. Mniejszy z amerykańskich pickupów Toyoty wypadł minimalnie słabiej - 11,6%.

Co jeszcze jest na liście? Zajrzyjmy do innych marek. Nudno, ale długo jeździ się Subaru Foresterem - zajął ósme miejsce z wynikiem 9,8% (czyli "półtorej średniej"). Oczko wyżej pojawiła się Honda. A nawet dwie. Na siódmym jest model Pilot, a na szóstym CR-V. Słusznie mówią, że CR-V to dobry, bezpieczny wybór.

Pełną listę znajdziecie poniżej:

1. Toyota Prius 13,7% x 2,2
2. Toyota Highlander 12,4% x 2,0
3. Toyota Tacoma 11,6% x 1,9
4. Toyota Sienna 11,5% x 1,9
5. Toyota Tundra 11,3% x 1,8
6. Honda CR-V 10,7% x 1,8
7. Honda Pilot 10,4% x 1,7
8. Subaru Forester 9,8% x 1,6
9. Toyota 4Runner 9,4% x 1,5
10. Toyota Sequoia 9,1% x 1,5

Możemy lekko się nabijać z "zapominania o zmianie samochodu", ale z punktu widzenia ekologii i troski o środowisko, to dużo lepszy pomysł, niż wymiana samochodu na "coraz bardziej przyjazny środowisku" co 3 lata. Trudno więc nam nie przyklasnąć tej grupie ludzi, którzy są na tyle zadowoleni ze swoich japońskich samochodów, że nie muszą i nie chcą ich zmieniać.