Ubezpieczenie OC: co musisz wiedzieć?
Podstawową informacją, jaką powinien znać każdy kierowca rozważający kupno rocznej polisy OC jest fakt, iż jest ona obowiązkowa. Krótko mówiąc, nie ma przed nią ucieczki. Mało tego, za brak ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej grożą właścicielowi pojazdu dotkliwe kary finansowe.
OC - od czego ubezpieczamy
OC zabezpiecza właściciela polisy przed konsekwencjami finansowymi w przypadku spowodowania przez jego pojazd szkód, tak na mieniu, jak i na osobach. Jest to swego rodzaju gwarant wypłacalności, o zasadach jednakowych dla wszystkich posiadaczy ubezpieczenia komunikacyjnego odpowiedzialności cywilnej. Ta transparentność polis OC wymaga właściwie od ubezpieczonego jednego - aby w każdym miejscu i czasie był w stanie wykazać, że posiada aktualne ubezpieczenie pojazdu. Uwaga: obowiązek posiadania OC dotyczy każdego zarejestrowanego pojazdu, niezależnie od jego stanu technicznego.
Wartość aktualnych sum gwarancyjnych, czyli kwoty, do jakiej odpowiada ubezpieczyciel:
- 5.000.000 euro w przypadku szkód na osobach,
- 1.000.000 euro w przypadku szkód na mieniu.
Za brak OC - kara!
Rzecznik Ubezpieczonych jako punkt wyjściowy kar podaje wysokość aktualnego, minimalnego wynagrodzenia za pracę, uzależniając mnożnik od rodzaju pojazdu nieubezpieczonego i, co ważne, okresu, przez jaki pojazd pozostaje bez ubezpieczenia:
- samochód osobowy - dwukrotność minimalnego wynagrodzenia,
- samochód ciężarowy - trzykrotność minimalnego wynagrodzenia,
- inny pojazd - 1/3 minimalnego wynagrodzenia.
Okres bez ubezpieczenia:
- do 3 dni - 20 proc. kary,
- 4-14 dni - 50 proc. kary,
- pow. 14 dni - 100 proc. kary.
Błędne jest myślenie, że fakt braku OC może wykazać tylko kontrola drogowa. Jeżeli mamy w garażu stare auto, oparte na sparciałych kapciach, to także wtedy na nasz adres może przyjść zawiadomienie z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, z prośbą o wykazanie się aktualną polisą. UFG posiada bowiem narzędzia informatyczne wykrywające przerwy w opłacaniu polisy.
Po pierwsze - cena, po drugie - terminy
Przy poszukiwaniu najkorzystniejszej oferty z pomocą przyjdzie kalkulator ubezpieczeń OC i AC rankomat.pl. Wyliczenie wysokości składki OC zależy w głównej mierze od statystyk - jaki pojazd ubezpieczamy, ile lat i doświadczenia ma kierowca itp. Warto również pamiętać w takiej sytuacji o możliwości ubezpieczenia na współwłaściciela, co pomoże obniżyć składkę.
Równie istotna jest dbałość o terminy - najistotniejsze by wiedzieć, że wypowiedzenia polisy można dokonać na minimalnie jeden dzień przed upłynięciem okresu, na jaki została zawarta poprzednia.