Volkswagen rozpoczyna udostępnianie platformy MEB markom spoza koncernu

Ten bardzo ciekawy scenariusz wchodzi w życie - Volkswagen oficjalnie ogłosił, że platforma MEB będzie dostępna też dla innych firm. Co więcej, jest już pierwszy partner, który ją wykorzysta.

Koszty opracowania platformy oraz całej technologii dla aut elektrycznych jest niebotyczny. Volkswagen postanowił więc przełamać standardowe schematy biznesowe i wprowadza do oferty platformę MEB. Nabyć ją będą mogły firmy spoza koncernu. Pomysł ten jest nie tylko niezwykle odważny, ale i bardzo ciekawy. Przede wszystkim pozwoli Volkswagenowi szybciej zrekompensować wydatki poniesione na rozwój tej technologii. Jednocześnie firmy, które nie mają tak ogromnych budżetów w dziale rozwoju, zyskają możliwość pozyskania zaawansowanej technologicznie konstrukcji.

Pierwszą firmą, która zdecydowała się na współpracę z Volkswagenem, jest e.Go AG, niemiecka firma, która opracowuje swoje własne auto elektryczne. Jak podkreśla Prof. Dr Günther Schuh, CEO e.GO Mobile AG, dodał – „Jesteśmy bardzo zadowoleni, że Grupa Volkswagen zaoferowała nam tę współpracę. Możemy sprawnie rozwijać produkty e.GO i wzmocnić kompetencje w konstruowaniu pojazdów, których elementy są tłoczone z aluminium. Platforma MEB sprawi, że będziemy produkować szybciej i taniej, a nasze pojazdy będą bardziej niezawodne”.

Sprzedaż platformy MEB dla innych firm otwiera także furtkę do tworzenia unikalnych projektów przez małe manufaktury lub firmy zajmujące się karosowaniem podwozi. MEB domyślnie jest tylnonapędową konstrukcją, tak więc istnieje nawet możliwość stworzenia elektrycznego samochodu o sportowym charakterze.