Volvo EX30 2024. Małe, znaczy popularne - i to jest kluczowa kwestia

Szwedzi powracają do produkcji małych samochodów. Volvo EX30 2024 otworzy gamę marki i zagospodaruje najniższą pozycję w ofercie. Premiera zaplanowana jest jeszcze na ten rok.

Volvo EX90 przeciera szlak - ale za nim podążają już kolejne auta. Szwedzi postanowili nabrać tempa i przyspieszyć z premierami kluczowych modeli. Oczywiście wszystkie będą elektryczne, zgodnie ze strategią rozwoju marki. Pierwszą nowością, którą poznamy jeszcze w tym roku, jest Volvo EX30 2024. Intensywne prace nad tym samochodem już trwają, a prototypy nabijają kilometry w Chinach i w Europie.

Volvo EX30 2024. Miniaturyzacja w dobrej postaci

O tym aucie wiemy naprawdę dużo, gdyż Szwedzi chętnie dzielą się kluczowymi informacjami. Może to chęć do podsycenia apetytu przed premierą?

Być może - w końcu będzie to dla nich kluczowy model. EX30 stanie się nie tylko "przystępnym małym Volvo", ale przede wszystkim "wydajnym małym Volvo".

Będzie to zasługa platformy SEA, czyli nowej konstrukcji koncernu Geely. Ta nazwa zapewne dociera do Was regularnie. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż Geely stara się korzystać z tej konstrukcji w każdym możliwym miejscu.

Tak oto platforma SEA dotarła do marki Zeekr, do Smarta (#1 i #3) i do Volvo. A jeśli jest Wam mało, do w drodze jest też Izera, która również powstanie na tej platformie.

To gwarancja możliwości zastosowania dużych akumulatorów, o pojemności od 50 do 80 kWh. W EX30 znajdziemy z pewnością wersję 66 kWh i potencjalnie nieco większą, oferującą lepszy zasięg. W praktyce jednak auto planowane jest jako "samochód do aglomeracji", tak więc możliwość przejechania ponad 400 kilometrów na ładowaniu nie jest najważniejszą kwestią.

Volvo EX30 2024 wykorzysta najlepsze cechy EX90. W gamie pozycjonowane będzie poniżej XC40 Recharge

Nasi koledzy z motor.es przygotowali ciekawą wizję, która nie jest odległa od finalnej wersji tego auta. Można śmiało powiedzieć, że EX30 to skalowana wersja EX90. Wiele detali jest tutaj podobnie rozwiązanych, a sama bryła od razu będzie rozpoznawana jako Volvo.

Ciekawie zapowiadają się także wymiary tego samochodu. EX30 będzie nieco mniejsze od oferowanego już na rynku modelu XC40 Recharge. Tym samym można je postrzegać jako auto o raczej miejskim charakterze.

Volvo EX30 2024 Volvo EX30 2024

Intrygująco wygląda także kwestia konkurencji. EX30 będzie rywalizować przede wszystkim z nadchodzącym MINI Aceman. BMW iX1 i Mercedes EQA to jednak nieco większe samochody, które pozostają konkurentami starszego XC40 Recharge.

Oficjalna premiera nowego Volvo odbędzie się już w lipcu, a auto trafi na drogi na początku 2024 r.