Volvo EX90 2023. Dyskretna rewolucja? Ten samochód zmieni wizerunek marki

Volvo EX90 2023 oficjalnie ujrzało światło dzienne. Podobnie jak jego poprzednik, XC90, model ten wprowadza markę na nową ścieżkę. Ta jest pełna zaawansowanych technologii, unikalnych rozwiązań i przede wszystkim staje się całkowicie elektryczna.

Już kilka lat temu Szwedzi wyraźnie nakreślili kierunek rozwoju swojej marki. Jest on bardzo prosty - koniec silników spalinowych, pełna elektryfikacja i bezpieczeństwo na pierwszym miejscu. Kolejne kroki marki pokazują, że ta idea jest konsekwentnie wdrażana w życie i sprawdza się w oczach klientów. Nowe Volvo EX90 to z kolei kolejny rozdział tej historii.

Kiedy w 2014 roku w Sztokholmie pokazano drugie wcielenie XC90 nikt nie zakładał, że stanie się ono takim przebojem. Kolejne modele powielające jego stylistykę i wykorzystujące nową architekturę sprzedawały się w setkach tysięcy egzemplarzy na całym świecie.

Teraz Sztokholm znowu jest centrum zmian. Czy nowość Volvo zyska zaufanie klientów tak szybko, jak poprzednik? To trudno ocenić, ale szanse ma naprawdę duże.

Volvo EX90 2023. Minimalizm wizualny, maksymalizacja bezpieczeństwa

Stylistyka flagowego SUV-a marki nie jest wielką niespodzianką. Widać tutaj nacisk na ewolucję wizualną i rozwój znanych koncepcji.

Front stał się bardzo prosty i estetyczny, z wyraźnie zaakcentowanymi światłami w postaci "młotów Thora". Brak klasycznego grilla i aerodynamiczne kształty przypominają, że pod maską nie ma klasycznego silnika spalinowego.

Volvo EX90 2023

Linia boczna przywodzi na myśl XC90, ale jest nieco smuklejsza. Zniknęły też klasyczne klamki na rzecz wysuwanych.

Najwięcej zmian zaszło z tyłu, gdzie lampy ułożone w słupkach zmieniły swoją formę. Dolna część wkomponowana jest w pokrywę bagażnika, zaś góra ukryta została pod szybą. Wygląda to ciekawie i będzie bez wątpienia wyróżnikiem tego samochodu.

Poza tym widać tutaj wiele podobieństw do nowych Polestarów. Choć marki te rozwijają się osobno, to jednak wiele cech wciąż ze sobą dzielą. Genów nie da się tutaj wyprzeć.

Volvo EX90 2023 Frunk

Wnętrze Volvo EX90 2023 jest równie proste i typowo szwedzkie

Nie ma tutaj przepychu i blichtru. Nie ma też wielu ozdób. Proste linie, duży ekran systemu multimedialnego i tworzywa z recyklingu lub bazujące na materiałach odnawialnych tworzą przyjemną "salonową" atmosferę.

Nie od dzisiaj wiadomo, że w kwestii designu Szwedzi mają unikalne podejście. To widać tutaj na każdym kroku. Nie znajdziemy tutaj skóry ani tworzywa, które mocno ją przypomina. Zamiast tego jest wełna i ciekawe tkaniny, dzięki którym czas spędzony za kierownicą jest znacznie przyjemniejszy.

14,5 calowy ekran systemu multimedialnego to mały kombajn, który zadowoliłby niejednego gracza. Procesor dostarczył Qualcomm (Snapdragon), zaś grafika bazuje na silniku Unreal Engine. System operacyjny dostarczyła z kolei firma Google, wyposażając auto w szereg udogodnień.

Volvo EX90 wnętrze

Volvo EX90 jest też wyjątkowo praktyczne

Ten samochód ma dwa bagażniki - i obydwa są ogromne. Pod maską opracowano duży frunk, w którym zmieści się nawet walizka. Tylny kufer z kolei oferuje ustawną przestrzeń nawet na większe przedmioty.

EX90 jest autem siedmioosobowym, a trzeci rząd chowa się dyskretnie pod podłogą. Każdy pasażer ma do dyspozycji schowki, uchwyty na napoje i gniazda USB-C.

Akumulator w Volvo EX90 2023 ma 111 kWh pojemności brutto (107 kWh netto)

Jest to dokładnie ta sama konstrukcja, którą znajdziecie w Polestarze 3 - bliskim kuzynie EX90. Połączono z nią dwa silniki elektryczne, oferujące aż 503 KM i 910 Nm momentu obrotowego.

Według Szwedów zasięg ma tutaj sięgać 600 kilometrów na jednym ładowaniu. Wygląda to więc bardzo ambitnie i wyjątkowo obiecująco! Osiągi? Ten ważący 2818 kilogramów samochód rozpędza się do setki w 4,9 sekundy i osiąga maksymalnie 180 km/h.

Ładowanie także nie będzie problemem

Maksymalna moc ładowania DC sięga tutaj 250 kW, co pozwala na "zatankowanie" akumulatora na szybkiej ładowarce od 10 do 80 procent w 30 minut. Tym samym długie podróże mają stać się prostsze.

Volvo EX90 2023 to komputer na kołach. Na wyposażeniu ma LIDAR

Szwedzi od zawsze stawiają na bezpieczeństwo, ale tutaj podnoszą to wszystko do potęgi. EX90 dysponuje najnowszymi technologiami na rynku, w tym zaawansowanym LIDAR-em.

Jak to działa? Kliknijcie tutaj, a traficie do tekstu, w którym wszystko szczegółowo opisaliśmy.

Na pokładzie tego samochodu znajdziemy także bardzo zaawansowane światła LED MATRIX, system automatycznej jazdy Pilot Assist i doskonałe nagłośnienie dostarczone przez firmę Bowers&Wilkins.

EX90 wyjedzie z dwóch fabryk - w USA i w Chinach

Ambicje marki są ogromne, a EX90 jest początkiem nowej ery dla Szwedów. W ślad za nim lada chwila pójdą kolejne auta. Czy Volvo boi się o swoją przyszłość? Ani trochę - ich celem jest wyprzedzenie konkurencji. I jak wszystko wskazuje są na dobrej drodze, aby to uczynić.