Wampir z Feratu powraca. Ta Skoda napędzana była krwią

Wiecie, że istniała Skoda, która napędzana była ludzką krwią? Oczywiście to wymysł filmowców, ale horror "Wampir z Feratu" stał się swego rodzaju ikoną wśród fanów tego gatunku filmowego. Teraz "Ferat Vampir RSR" powraca w nowej postaci.

Jeśli jesteście choć trochę zaznajomieni z historią Skody, to pewnie wiecie, że Czesi budowali wiele ciekawych aut wyścigowych. W 1971 roku powstał prototyp Skody 110 Super Sport, czyli wyczynowego samochodu przeznaczonego do rajdów i wyścigów. Jego wygląd nawiązywał do Lotusa Europy, a umiejscowiony z tyłu silnik nadawał specyficznego wyglądu. Samochód ten bardzo negatywnie odebrano w Czechosłowacji. Bił za to rekordy popularności na targach w Brukseli, gdzie go pokazano. Dziennikarze zagranicznych pism docenili inicjatywę Skody, określając model 110 Super Sport jedną z najciekawszych premier. I to nie było tak, że obok tego samochodu nie stało nic ciekawszego - kilka stoisk dalej znalazł się Aston Martin.

Skoda 110 Super Sport

Skoda 110 Super Sport po zakończeniu kariery na targach stała się gwiazdą filmową. W 1977 roku zagrała w filmie "Jutro wstanę rano i oparzę się herbatą", w reżyserii Jindřicha Poláka. Z kolei w 1981 roku auto trafiło ponownie do stylistów, którzy przeprojektowali przód i tył oraz przemalowali auto w czarno-czerwone barwy. Nazwano je później Ferat Vampir RSR, gdyż przygotowano je z myślą o roli w filmie "Wampir z Feratu".

To kultowy już w pewnych kręgach horror. Aby nie psuć Wam fabuły (polecam znaleźć i obejrzeć ten film) napiszę tylko, że Ferat Vampir RSR napędzany był... ludzką krwią.

Ferat Vampir RSR

A teraz Wampir z Feratu powraca jako nowa interpretacja wyścigowego auta Skody

Baptiste de Brugiere, jeden ze stylistów marki, wyszedł z inicjatywą stworzenia nowoczesnej interpretacji Vampira. Korzystając z obecnych założeń stylistycznych prezentowanych przez markę stworzył dość ciekawie wyglądające auto. Skoda korzysta z odrobiny wolnego czasu i tworzy nowe projekty odnoszące się do historycznych aut marki. Do tego model 110 Super Sport w wydaniu "Ferat Vampir RSR" obchdzi w tym roku swoje 40 urodziny. Czeska marka wspiera jednocześnie Comic Con, który odbędzie się w Pradze w październiku. Łącząc wszystkie te kropki doskonale zrozumiecie dlaczego zdecydowano się na stworzenie interpretacji tak nietypowego auta.

Ferat Vampir RSR

A, najważniejsze. Skoda 110 Super Sport wciąż stoi w muzeum marki w Czechach. Jeśli więc będziecie w okolicy, to poświęćcie godzinę na zwiedzenie naprawdę ciekawej ekspozycji.