Alfa Romeo 1900C Supergioiello. Naprawdę niespotykany model może być Wasz

Już dziś rusza aukcja naprawdę oryginalnego i przepięknego auta. Alfa Romeo 1900C Supergioiello z 1953 roku ma nadwozie Ghia i jest ekstremalnie rzadka.

Kiedy mówimy o Alfie Romeo, zazwyczaj myślimy o stylu i pasji. To jedna z marek, która ma ugruntowaną pozycję. Oczywiście, najlepiej widać to wśród modeli historycznych, gdzie znajdziemy "pełne garaże" cudownych aut. O wielu z nich pewnie nawet nie słyszeliście. O Alfie Romeo 1900 z lat 50-ych? Być może. Ale Alfa Romeo 1900C Supergioiello z nadwoziem Ghia to prawdziwy biały kruk.

Alfa Romeo 1900C Supergioiello - 1 z 20

Albo 18. Źródła różnią się, jeśli chodzi o to, ile powstało egzemplarzy karosowanych przez Ghię. Z czego ponoć 6 tylko zostało ukończonych.

Model 1900 był bazą dla wielu genialnych modeli - od koncepcyjnych BAT, przez SSZ Zagato, projekty Boano, aż po Ghię SS Coupe. A jednak Supergioello jest z nich najmniej znany. Na dodatek do dziś dotrwały ponoć zaledwie 3 lub 4 sztuki.

Alfa Romeo 1900C Supergioiello

A szkoda, bo Alfa Romeo 1900C Supergioiello wygląda wspaniale. Egzemplarz, który trafił na aukcję, pochodzi z 1953 roku i został dostarczony do Hiszpanii rok później. W 1955 roku wziął udział w Rajdzie Monte Carlo oraz kilku innych zawodach. Po wypadku w 1961 roku zniknął z radarów, by pojawić się w rękach Pablo Gemino, kolekcjonera i historyka motoryzacji. Niedawno przeszedł restaurację we włoskiej firmie Cognolato, słynącej z takich projektów. Od tamtej pory przejechał zaledwie 78 kilometrów.

Alfa Supergioiello to przeciekawy przykład stylistyki włoskiej Ghii. Choć Scudetto jest tu wyraźne, a bryła auta to bardzo eleganckie coupe, samochód jest "jakiś inny". Jeśli przyjrzycie się dokładniej, zajrzycie do naszych relacji z Villa d'Este Concorso d'Eleganza to od razu znajdziecie skojarzenie.

W tej Alfie zastosowano bardzo podobny zabieg do tego, jaki znalazł się w Cadillacu Series 62 oraz Chryslerze Ghia Special. Ten ostatni ma pojedyncze lampy, ale ogólna projekt jest podobny. I bardzo pasuje do Alfy Romeo. Podobnie jak złoty lakier.

Alfa Romeo 1900C Supergioiello

Alfa ma też pasujące wnętrze, wykończone złotem i wiśniowymi skórami, a na dodatek ocieka genialnymi detalami. Pod względem wzornictwa, wnętrze tego modelu jest czymś przewspaniałym.

Samochód pojawił się na internetowej aukcji Car & Classic i możecie go licytować przez najbliższe 7 dni.

Dom aukcyjny przewiduje, że cena powinna sięgnąć około 3,5 mln złotych.