Audi Q5 E-Tron to zakazany owoc. Siedem miejsc, których nie możemy mieć w Europie

Audi Q5 E-Tron zadebiutowało podczas targów motoryzacyjnych w Kantonie. To większy wariant modelu Q4, oferujący nawet 7 miejsc. Szkoda tylko, że Europa nie zasługuje na większego elektryka.

Czasami ciężko jest pojąć logikę działania niektórych firm. Na przykład grupa Volkswagena ma już kilka ciekawych elektryków oferujących 7 miejsc siedzących. Problem polega na tym, że żaden z nich nie jest dostępny w Europie. Teraz do tej rodziny dołącza Audi Q5 E-Tron. Ten samochód przez wielu byłby zapewne mile widziany, ale jak widać na niego nie zasługujemy.

Audi Q5 E-Tron 2022 to większy brat modelu Q4

Idea jest prosta - weź Q4, dorzuć dodatkowe centymetry, delikatnie przestylizuj nadwozie i gotowe. Tak oto powstał duży SUV, który oferuje 6 lub 7 miejsc w zależności od wariantu.

Audi Q5 E-Tron 2022

Jego bazą jest platforma MEB, którą wszyscy już doskonale znamy. 4876 mm długości sprawia, że mamy tutaj więcej przestrzeni w drugim rzędzie, a trzeci sprawdzi się jako miejsce "dla dzieci". Udało się tutaj także wygospodarować ogromny bagażnik, który nawet w 7-miejscowej konfiguracji pozostawia kilkaset litrów na bagaże.

Stylistyka Audi Q5 E-Tron jest bardzo prosta i wygląda jak rozwinięcie modelu Q4. Postawiono jedynie na nieco masywniejsze linie, które lepiej komponują się z powiększonym nadwoziem. To samo tyczy się wnętrza, które zostało tutaj przeniesione w niezmienionej formie. To akurat dobrze, gdyż kokpit Q4-ki jest ergonomiczny i estetyczny.

Audi Q5 E-Tron dostępne jest w dwóch wariantach

Bazowy, 40, oferuje napęd na tylną oś i baterię o pojemności 83,4 kWh. Jednostka elektryczna generuje tutaj 204 KM, co zapewnia sprint do setki w nieco ponad 8 sekund i prędkość maksymalną wynoszącą 160 km/h.

Wariant 50 dorzuca do tego zestawu silnik na przedniej osi. Tutaj moc wzrasta do 306 KM. W drodze jest także wariant 35, który bazować będzie na mniejszej baterii o pojemności 58 kWh.

Audi Q5 E-Tron 2022

A co z dużym SUV-em w Europie?

Na takiego się póki co nie zanosi. My dostaniemy model Q6, który ma być bardziej luksusowy i unikalny. Nic nie wskazuje jednak na to, jakoby miał oferować więcej niż pięć miejsc. Tym samym większe rodziny wciąż muszą czekać na jakiegokolwiek elektryka z większą liczbą siedzeń.