Mazda 6 Hatchback 2.2 MZR-CD Sport
Mazda 6 pojawiła się na rynku cztery lata temu. W zeszłym roku zaliczyła mały lifting, dzięki czemu właściwie się nie starzeje. Jest piękna i dlatego Europejczycy darzą ją sympatią. Niezawodna, a więc jest też miejsce na szacunek i zaufanie. Producent mówi, że to samochód rodzinny o sportowym charakterze.
Do testu otrzymaliśmy topową wersję oznaczoną (jakżeby inaczej) jako Sport. Tym razem, dla odmiany - po sedanie oraz kombi - z nadwoziem liftback, które Japończycy uparcie nazywają jednak hatchbackiem. Tak czy inaczej, samochód ma pięcioro drzwi, biały perłowy lakier, 18-calowe felgi, przyciemnione szyby i wygląda cudnie. Oczywiście poza nienaganną prezencją posiada również inne walory. Ale o tym później...
Inteligentny kluczyk...
...lub jak kto woli - dostęp bezkluczykowy - to bardzo praktyczne udogodnienie, oferowane często przez coraz większą liczbę producentów samochodów. Żadnego szukania pilota "po kieszeniach", wystarczy pociągnąć za klamkę drzwi i gotowe. W przypadku Mazdy można jednak doszukać się pewnych przejawów oszczędności, ponieważ kluczyk ów swoim zasięgiem obejmuje jedynie przednie drzwi. Z drugiej strony, odgłos towarzyszący ich zamykaniu to charakterystyczne, głębokie basowe dudnięcie, zwiastujące solidność konstrukcji.
Auto oferuje pasażerom z przodu dużą ilość miejsca, fotele są głębokie, świetnie wyprofilowane i charakteryzują się dobrym trzymaniem bocznym. Elektrycznie sterowany fotel kierowcy pozwala zająć wygodną pozycję za poręczną, wielofunkcyjną, skórzaną kierownicą, odrobinę za dużą i zbyt cienką. Z tyłu na kanapie byłoby równie wygodnie, gdyby nie nisko schodząca linia dachu, która osobom powyżej 175 cm wzrostu obniża komfort podróżowania.
Seryjna automatyczna, dwustrefowa klimatyzacja z systemem poprawy jakości powietrza nie ma wprawdzie osobnych, górnych kratek wentylacyjnych dla drugiego rzędu (jest jedynie standardowy nawiew na stopy), ale w zamian może pochwalić się nienagannymi manierami. Doskonale wyczuwa, kiedy trzeba zmienić tryb pracy, aby utrzymać zadaną temperaturę i nie popełnia głównego grzechu wielu innych układów klimatyzacji, czyli nie ziębi przeciągami.
Jakość materiałów...
...i precyzyjne spasowanie poszczególnych elementów sprawiają jak najbardziej korzystne wrażenie, chociaż w niektórych miejscach widać niekonsekwencję. Tak na przykład "daszek" nad zegarami przed kierowcą jest twardy niczym kamień, natomiast tworzywo przed pasażerem przyjemnie miękkie. Biorąc pod uwagę całokształt, można jednak z dużym prawdopodobieństwem założyć, że nie jest to kwestia oszczędności, a raczej niewytłumaczalne niedopatrzenie lub coś w rodzaju wypadku przy pracy.
Przełączniki, lampki i pokrętła znajdują się dokładnie tam, gdzie należy się ich spodziewać, dlatego sprawdzian z przedmiotu "ergonomia" Mazda zalicza bez kłopotu. Także brzmieniu seryjnego systemu audio BOSE (występuje wraz ze zmieniarką) niewiele można zarzucić, mimo że jest zaledwie 8-głośnikowy. Jego podstawowymi funkcjami da się sterować przyciskami, ulokowanymi na kierownicy.
W tym samym miejscu znajdziemy też przyciski służące do obsługi tempomatu, zestawu Bluetooth oraz komputera pokładowego. Jest on urządzony dość specyficznie, jego wyświetlacz nie znajduje się między zegarami, a na szczycie deski rozdzielczej. Kolejna ciekawostka to dodatkowy przycisk, służący jedynie do wyświetlania zegara.
Jeżeli z kolei chodzi o...
...miejsce dla rzeczy, jakie chcielibyśmy zabrać ze sobą "na pokład", to mamy tu do czynienia z pewną ciekawostką. Otóż przestrzeń bagażowa liftbacka liczy sobie 510 litrów, a więc nieco mniej niż w przypadku sedana i kombi, których - niespodzianka - bagażniki mają dokładnie po 519 litrów pojemności. Po co więc kupować kombi? No cóż, może chociażby po to, aby móc skorzystać z seryjnych relingów dachowych?
A bezpieczeństwo? Oprócz kompletu poduszek powietrznych, topowa wersja Mazdy 6 może pochwalić się obecnością systemu monitorowania martwych pól. Lampki umieszczone w bezpośrednim sąsiedztwie tzw. słupków A (czyli obok lusterek) informują, gdy w martwym polu widzenia znajdzie się jakiś pojazd. Gdy mimo to kierowca zdecyduje się na manewr i włączy kierunkowskaz, lampka zacznie pulsować, a wyraźny sygnał dźwiękowy ostrzeże o niebezpieczeństwie kolizji. Co ciekawe, układ nie ma kamer czy sensorów, umieszczonych w obudowach lusterek. Do swojego działania wykorzystuje dodatkowe czujniki radarowe, zamontowane pod powierzchnią tylnego zderzaka.
Pod maską...
...której nie podtrzymują amortyzatory, a jedynie prosty, metalowy wspornik (typowa rzecz w japońskich autach) ukryto silnik wysokoprężny o pojemności 2.2 litra i mocy 180 KM, bez wibracji, choć niekiedy dość donośnie współpracujący z sześciobiegową skrzynią manualną. Jest prawidłowo zestopniowana, a do tego poszczególne przełożenia "wchodzą" lekko i przyjemnie, z krótkimi skokami lewarka.
Po zatankowaniu do pełna wozimy ze sobą 64 litry paliwa (taką właśnie pojemność ma zbiornik), które w zależności od sposobu jazdy mogą wystarczyć nawet na sporo ponad 1000 km. Dzieje się tak dlatego, że zapotrzebowanie na olej napędowy jest wyjątkowo niskie, choć mimo wszystko przeciętnie o 1,5 litra większe od wskazań podawanych przez komputer pokładowy i producenta. Tak czy owak, wskazówka poziomu paliwa opada bardzo wolno.
Udało się też znacznie ograniczyć charakterystyczną dla diesli przypadłość, polegającą na wątpliwej przyjemności wprowadzania silnika na wysokie obroty przy ruszaniu z miejsca (w przeciwnym wypadku motor gaśnie). Tu startować można niemal tak swobodnie jak w "benzyniakach", a problem turbodziury właściwie nie istnieje. Brawo!
Od pewnego czasu...
...Mazdy są autami przeznaczonymi dla kierowców, preferujących aktywną jazdę. Nie w aż takim stopniu jak Hondy, ale i tak stabilność nadwozia 6-tki, precyzja prowadzenia i szybkość reakcji na polecenia wydawane kierownicą są wysokiej próby.
Wielowahaczowe zawieszenie jest dość sprężyste, ale niewiele traci na komforcie resorowania. Jeżeli już, to bardziej narzekać można na sytuacje, w których za sprawą 18-calowych felg koła "dobijają" na niektórych nierównościach. Siła wspomagania precyzyjnego układu kierowniczego jest oczywiście zależna od prędkości jazdy (przekładnię wspomaga bezszczotkowy silnik elektryczny o wysokiej wydajności).
Testowany wariant nie jest tani - kosztuje 132 300 zł. Pozostałe wersje są znacznie bardziej przystępne cenowo, ale jeżeli tylko możemy dopłacić, to z pewnością warto, aby móc cieszyć się wyraźnie lepszym wyposażeniem. W cenę nie wliczono tylko lakieru metalizowanego (bądź perłowego) za 2000 zł oraz skórzanej tapicerki (5000 zł).
W standardzie otrzymujemy elektrycznie regulowane i podgrzewane fotele, zestaw audio BOSE, tempomat, czujniki parkowania z przodu i z tyłu, dwustrefową klimatyzację, biksenonowe reflektory, czujnik deszczu i zmierzchu, elektrycznie regulowane i składane lusterka zewnętrzne. Automatyczna skrzynia biegów nie jest dostępna, co niektórych skłoni zapewne do wizyty w salonach konkurencyjnych marek także z tego powodu, że braki w opcjonalnym wyposażeniu dodatkowym to generalnie znak rozpoznawczy tego auta, typowy zresztą dla wszystkich "Japończyków".
"Szóstka" pokazuje, że...
...Mazda nie rzuca słów na wiatr. Jest sportowo i wygodnie zarazem. Co to oznacza w praktyce? Jak nietrudno się domyślić - kompromis. Sportu jest tylko tyle, aby wciąż było wygodnie, a wygody z kolei nie aż tak znowu tyle, aby było w pełni sportowo. Nie jest to więc miękko resorujący Volkswagen Passat, ale też nie jest to auta tak zwinne i zwarte jak np. Alfa Romeo 159. Tak czy inaczej, trzeba przyznać, że trudna sztuka optymalnego zestrojenia układu jezdnego udała się konstruktorom znakomicie. A poza tym, produkowana w Japonii Mazda budzi zaufanie. Mimo kilku niedociągnięć i niedopatrzeń, posiada to "coś", utwierdzające użytkownika w przekonaniu, że ma do czynienia z produktem nie tylko solidnym, ale również - a może przede wszystkim - długowiecznym.
Plusy:
+ oszczędny i zarazem mocny diesel bez turbodziury
+ dobra skrzynia biegów
+ dopracowany układ jezdny
+ przestronne wnętrze
+ atrakcyjny wygląd zewnętrzny
+ przewidywany niski spadek wartości
Minusy:
- braki w opcjonalnym wyposażeniu dodatkowym
- stosunkowo wysoka cena
Podsumowanie:
Zdaniem producenta, Mazda 6 jest rodzinnym autem o sportowym charakterze. Wersja Sport pokazuje wyraźnie, że tak właśnie jest.