Prawo jazdy do obowiązkowej wymiany. Termin został już ustalony
Bezterminowe prawo jazdy staje się przeszłością. Kierowcy zostaną zobligowani do wymiany dokumentów, a brak nowego "plastiku" zakończy się odebraniem uprawnień. Termin zmian został już wyznaczony.
Jeszcze do 2013 roku zasady były proste. Jeśli zdając egzamin na prawo jazdy posiadaliśmy bezterminowe orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do prowadzenia pojazdu, to ważność dokumentu uprawniającego do jazdy również była bezterminowa. To jednak zmieniło się wraz z nowelizacją przepisów, wdrożoną w życie w 2013 roku. Od tamtej pory maksymalny okres ważności prawa jazdy wynosi 15 lat.
Teraz na zmiany przygotować muszą się osoby, które cieszyły się dożywotnią ważnością dokumentów. Rząd szykuje się do wymiany uprawnień na terminowe, których ważność będzie uzależniona od wielu czynników.
Bezterminowe prawo jazdy znika, uprawnienia dostaniemy maksymalnie na 15 lat. Ale jest pewien haczyk
Zgodnie z rozporządzeniem wymiana bezterminowych dokumentów ma odbywać się w latach 2028-2033. Osoby, które posiadają taki dokument będą musiały udać się do stosownego urzędu, aby wymienić "plastik" na nowy. Aktualnie kosztuje to 100,50 zł, aczkolwiek w najbliższych latach kwota ta może ulec zmianie. Wymagane jest też zdjęcie na jednolitym tle, w rozmiarze 35x45 mm.
Wspomnianym haczykiem jest to, że osoby, które wymieniają bezterminowe prawo jazdy, nie muszą przechodzić kolejnych badań lekarskich. Bezterminowe orzeczenie pozostaje w mocy, więc tym samym jedynym obowiązkiem będzie wymiana dokumentu raz na 15 lat.
prawo jazdy - obowiązkowa wymiana dokumentów w latach 2028-2033
Oczywiście nieco inaczej wygląda kwestia w przypadku osób, które mają ograniczoną ważność prawa jazdy, na przykład ze względu na wadę wzroku lub inne schorzenia. Takie osoby normalnie przed wydaniem każdego nowego dokumentu będą przechodziły kompletne badania lekarskie.
Bezterminowe prawo jazdy straci ważność - a to oznacza brak możliwości poruszania się samochodem
Krótko mówiąc - brak wymienionego dokumentu oznaczać będzie brak uprawnień. Tym samym podczas kontroli policyjnej narazimy się na nieprzyjemności, mandat i brak możliwości kontynuowania podróży. Choć termin obowiązkowej wymiany jest jeszcze bardzo odległy, to jednak warto mieć go w pamięci.
Jeśli więc przykładowo w 2030 roku wymienicie prawo jazdy, to kolejną wizytę w urzędzie odbędziecie w 2045 r. - może jednak do tej pory uda nam się przeprowadzić cyfryzację takich miejsc, a może po prostu po drogach będą poruszały się wyłącznie auta autonomiczne.