Dzisiaj zaczynamy od samolotów. Boeing 747 poleciał 1288 km/h i pokonał Atlantyk w mniej niż 5 godzin

Za oknem jakby wietrznie, nieprawdaż? Wiatr stał się też przyjacielem pilotów latających z USA do Wielkiej Brytanii. Przedwczoraj padł nowy rekord przelotu na trasie z Nowego Jorku do Londynu - i to pobity Boeingiem 747.

Co samoloty robią na autoGALERII? Otóż pojawiają się tutaj od czasu do czasu przy okazji pewnych ciekawostek lub prezentacji aut, które są w pewien sposób związane z lotnictwem. Tym razem jednak lotnictwo wkradło się na naszą stronę ze względu na dość fascynujący rekord, który pobił Boeing 747 na trasie z Nowego Jorku do Londynu.

Szybko to już było, ale ten wynik robi wrażenie - Boeing 747 dał czadu

Czasy Concorde'a już dawno za nami. Ta fascynująca z technicznego punktu widzenia maszyna pokonywała trasę z lotniska JFK na londyńskie Heathrow w nieco ponad 3 godziny. Rekordowo zaś udało się zejść do czasu 2 godzin, 52 minut i 59 sekund. Wtedy Concorde "rozbujał się" do skromnych 2172 km/h. Całkiem niezły wynik jak na cywilną maszynę.

Boeing 747 należący do British Airways też wypadł bardzo dobrze. Dokładnie ta sama trasa, czyli JFK na Heathrow została pokonana w 4 godziny i 56 minut. To o ponad 80 minut lepszy czas niż standardowy rozkładowy, do którego przyzwyczajeni są pasażerowie.

Samolot w locie osiągnął maksymalnie 1288 km/h. Choć teoretycznie zdawać by się mogło, że prędkość dźwięku została przekroczona, to jednak tak się nie stało. Aby nie wdawać się w szczegóły i zabawę z fizyką napiszę w uproszczeniu. Różnica pomiędzy prędkością samolotu a prędkością opływającego powietrza była zbyt mała, aby złamać barierę dźwięku.

Tak dobry wynik to efekt silnych wiatrów nad Oceanem Atlantyckim

Lecąc z USA do Europy piloci mogą więc skorzystać z naturalnego dopalacza, który funduje im matka natura. Wiatr wciąż się utrzymuje, tak więc większość samolotów lecących nad Atlantykiem pędzi z prędkością 1000-1200 km/h. Nic jednak nie może dorównać legendarnej "Queen of the Skies". Boeing 747 to kultowa maszyna, która na swoim koncie zapisała właśnie kolejny rewelacyjny rekord.