Bigster, czyli duża Dacia. A może to tylko nowy Duster?

Bigster ma stać się nową największą Dacią. Auto poznaliśmy już jako koncept, a teraz wypłynęły zdjęcia z urzędu patentowego. Mam jednak pewne wątpliwości co do tej "wielkości" nowego SUV-a z Rumunii.

Pokazana kilka miesięcy temu Dacia Bigster wywołała niemałe zamieszanie. Wygląda rewelacyjnie i ma być bardzo przestronna. Francuzi zapewnili też, że auto trafi prędzej czy później do produkcji. Przewijamy taśmę do maja i odkrywamy, że rysunki patentowe zostały już zarejestrowane. Jest w nich jednak coś, co budzi moje zainteresowanie.

Czy nie macie wrażenia, że Dacia Bigster wcale nie jest taka "big" na tych grafikach?

Owszem, to są grafiki, ale pewne aspekty pozwalają ocenić wymiary. A tutaj widzimy dość krótkie drzwi i raczej niezbyt imponujący tylny zwis. Co więcej, jeśli zestawimy ze sobą zdjęcia Dustera i Bigstera to odniesiemy wrażenie, że mamy do czynienia z tym samym samochodem. Zobaczcie sami.

Bigster Duster

A tutaj dla porównania Bigster w formie prototypu. Tylne drzwi sprawiają wrażenie znacznie dłuższych.

Bigster Duster

Miejmy jednak nadzieję, że będzie to większy brat Dustera

Dacia Bigster może być strzałem w dziesiątkę. Wariant pięcioosobowy z pewnością zaskoczy przestronnością, a siedmioosobowa wersja sprawdzi się w przypadku większych rodzin. W przeciwieństwie do Dustera będzie to też bardzo nowoczesne konstrukcyjnie auto. Tutaj zamiast platformy B0 znajdziemy nowoczesną konstrukcję CMF-B/CMF-C, znaną chociażby z nowego Qashqaia.

Zastosowanie takiej konstrukcji to szereg korzyści, począwszy od lepszego prowadzenia, aż po możliwość zastosowania elektryfikacji. A tego Dacii bardzo potrzeba, gdyż nawet pomimo swojego budżetowego charakteru musi ona spełniać wymagania regulatorów.

Jeśli Dacia Bigster trafi na rynek, to pod maską znajdziemy głównie silniki benzynowe z rodziny 1.3 TCe (140 i 160 KM). Diesle są powoli wycofywane z aut grupy Renault, ale silnik 1.5 dCi może jeszcze przeżyć właście w Daciach. Cała reszta pozostaje tajemnicą, gdyż na drogi nie wyjechały jeszcze zamaskowane egzemplarze.

Dacia szykuje nam dużo nowości. Bigster to odległa przyszłość

Póki co na tapecie jest lifting Dustera oraz nowe kombi. Będzie to najprawdopodobniej model Logan MCV, który w dużej mierze zastąpi też Lodgy. Zdjęcia szpiegowskie ujawniają ogromną tylną część nadwozia i wysoko poprowadzoną linię dachu. Może to więc być bardzo praktyczna propozycja, która sprawdzi się w wielu zastosowaniach.

Źródło: Auto Facil