DS 3 - nowy stary członek rodziny

Trwa proces wyodrębniania rodziny modeli DS z oferty Citroena. Kolejnym jego etapem jest samochód, od którego wskrzeszenie tej marki tak naprawdę się zaczęło czyli DS 3, który właśnie został odświeżony.

Z zewnątrz w oczy rzuci się nam przede wszystkim lekko zmodernizowany front - wszystko zostało zrobione tak, byśmy nie mieli wątpliwości iż mamy do czynienia już nie z Citroenem, a przedstawicielem DS Automobiles. Nie ma więc chromowanej listwy z wkomponowanym trójkątnym logo, a w zamian większy przedni wlot powietrza. Reszta zmian to raczej trudno dostrzegalna kosmetyka, która jednak znacząco odświeża design DS 3.

ds3-22

 

Podobnie wyważoną modernizację przeszedł kokpit. Generalnie wciąż mamy obraz wnętrza niemal taki sam jak u poprzednika - pozbyto się jedynie części przycisków z konsoli centralnej, a więcej funkcji będzie obejmować 7-calowy centralny wyświetlacz. Sam system multimedialny kompatybilny będzie z aplikacjami MirrorLink i Apple CarPlay, będzie wyświetlał także obraz z kamery cofania. Wewnątrz główną rolę grają przede wszystkim detale, a tych w DS 3 jest co niemiara, w zależności od wersji wyposażenia czy wybranego wykończenia. Warto dodać, że możemy skomponować aż 78 kombinacji kolorów nadwozia i materiału dachu w wersji Cabrio.

ds3-12

Spory wybór mamy też w kwestiach technicznych - w ofercie znajdą się trzy- i czterocylindrowe jednostki benzynowe oraz wysokoprężne silniki BlueHDI. Napęd będzie przenoszony za pomocą jednej z trzech przekładni - nowego automatu EAT6, 6-biegowego manuala bądź skrzyni półautomatycznej. W palecie jednostek THP i PureTech nowością w DS 3 będzie jednostka PureTech 130 S&S. Na szczycie gamy znajdzie się usportowiona wersja Performance z silnikiem 1.6 wyżyłowanym do 208 KM i 300 Nm momentu obrotowego. Na pokładzie znajdą się kubełkowe fotele, dyferencjał Torsena i większe hamulce, co stanowi już materiał na naprawdę emocjonujące małe autko.