FIAT Uno mówi Ciao! Kultowa nazwa znika po latach z rynku

FIAT Uno znika z rynku na dobre. Po 37 latach produkcji w Brazylii ta kultowa nazwa przechodzi na emeryturę. Nim to jednak nastąpi usłyszymy głośne CIAO!

Po raz ostatni FIAT Uno w Europie występował w ofercie na początku lat dwutysięcznych. Mowa oczywiście o wersji produkowanej w Polsce, bardzo popularnej swego czasu. Dużo dłuższa jest historia tego auta w Brazylii - tam Uno z krótką przerwą oferowane jest od 37 lat.

FIAT Uno żegna się we "włoskim" stylu

Patrząc na to auto można odnieść wrażenie, że jest to lekko zmodyfikowana Panda. Nic bardziej mylnego - to bardzo prosta i mocno budżetowa konstrukcja, która idealnie zaspokaja potrzeby lokalnego rynku.

FIAT Uno 2022

Pożegnalna edycja jest jednak wariantem "z grubej rury" Postawiono tutaj na wszystkie możliwe opcje, a sam wygląd auto urozmaicono szeregiem ciekawych dodatków.

Samochód wykończono lakierem Silverstone Grey, a w nadkola wciśnięto 14-calowe alufelgi. Pojawiło się tutaj także wiele czarnych wstawek, a wybrane elementy pokryto okleiną. Jedna z nich składa się ze słów "La Storia Di Una Leggenda", czyli "historia legendy".

W kabinie też niczego nie brakuje. Mamy tutaj system multimedialny, proste wskaźniki, klimatyzację i tabliczkę, która upamiętnia serię Ciao. Takich aut powstanie dokładnie 250.

Pod maską tego auta znajdziemy jednostkę 1.0 z rodziny FireFly, oferująca 72 KM i 93 Nm. Tym samym nie jest to pocisk, ale do miejskiej jazdy wystarcza w zupełności.

FIAT Uno to legenda w Brazylii

Auto o tej nazwie obecne było na rynku od blisko 40 lat. Bardzo długo królowała tutaj pierwsza generacja tego samochodu. Znane z naszych dróg wcielenie przechodziło szereg liftingów, a ostatni przeprowadzono w 2004 roku. W takim wydaniu samochód utrzymał się w produkcji do 2010 roku. Zyskał wówczas przydomek "Mille", a finalna edycja nazywała się bardzo uroczo - Grazie Mille.

FIAT Uno 2022

Druga generacja Fiata Uno zadebiutowała w 2010 roku i jest autem, które właśnie przechodzi na emeryturę. Początkowo był to wyjątkowo budżetowy model, z absolutnie bazowym wyposażeniem. Zresztą widać to na zdjęciach, na których prezentuje się wyjątkowo skromnie.

FIAT Uno 2022

FIAT Uno nie zyska następcy. Nazwa być może kiedyś jeszcze powróci do użytku, aczkolwiek zapewne w elektrycznym wydaniu.