Ford GT w Le Mans 2016 - wielki powrót

W ten weekend oczy całej wyścigowej społeczności zwrócone były na tor Circuit de la Sarthe, gdzie odbywała się najsłynniejsza 24-godzinna rywalizacja na świecie. Co roku w Le Mans pojawiają się niesamowite maszyny, które już niemal poprzez sam fakt stanięcia na starcie uzyskują niemalże status legendy, choć oczywiście w sercach kibiców najdłużej pozostają te zwycięskie auta. Dlatego każdy fan motorsportu poczuł wielkie podekscytowanie, gdy Ford zapowiedział, że w przyszłym roku pojawi się na torze z jednym z najbardziej niezapomnianych wyścigowych samochodów.

Wszystko to łączy się z 50-leciem sukcesu z 1966 roku, kiedy to Fordy GT zajęły pierwsze trzy miejsca na mecie wyścigu Le Mans. To samo auto odniosło także zwycięstwa w latach 1967, 1968 i 1969 na zawsze zapisując się w annałach długodystansowych zawodów. Ford, chcąc upamiętnić te sukcesy, a być może stworzyć także nową legendę, przygotowuje zupełnie nowe, wyścigowe GT, które na starcie 24-godzinnego wyścigu ma stanąć już w przyszłym roku.

2016 Ford GT Race Car

Auto bazuje rzecz jasna na pokazanym niedawno nowym seryjnymFordzie GT, jednakże jego wersja wyścigowa na torze zadebiutuje jeszcze przed wejściem modelu do produkcji. Ma się to stać już w styczniu 2016 roku podczas 24-godzinnego wyścigu na torze Daytona, gdzie pojawią się dwa teamy Forda. W planach jest udział we wszystkich rundach WEC i serii  TUDOR United SportsCar Championship, w tym w klasie GTE-Pro w Le Mans.

Wyścigówka napędzana będzie tym samym, 3,5-litrowym silnikiem V6 EcoBoost co auto seryjne, oczywiście odpowiednio dopracowanym do torowych standardów. Karoseria jest jeszcze mocniej podziurawiona wieloma wlotami powietrza, pojawiły się dodatkowe dyfuzory i gigantyczne tylne skrzydło. Nie ma tu już żadnych kompromisów, wszystko podporządkowane jest aerodynamice i prędkości. Dla Forda wyścigowe GT to nie tylko nostalgiczna przygoda, ale także swego rodzaju eksperyment i pole doświadczalne dla rozwiązań możliwych do zaadaptowania także w produkcji seryjnej.

https://www.youtube.com/watch?v=nVa4mlFZEmM