PORADNIK: Jak dobrze ubezpieczyć auto z salonu?

W Polsce jedynym ubezpieczeniem obowiązkowym dla kierowców jest OC. Jak dobrze ubezpieczyć auto z salonu? Mubi przygotowało dla Was poradnik.

W Polsce jedynym ubezpieczeniem obowiązkowym dla kierowców jest OC. Tę polisę musisz mieć wykupioną jeszcze zanim wyjedziesz autem z salonu. Istnieją jednak inne ubezpieczenia, które warto dokupić do OC, zwłaszcza jeśli chcesz zabezpieczyć nowy samochód. Jak dobrze ubezpieczyć auto z salonu? Odpowiadamy na to pytanie.

Obowiązkowe OC jeszcze przed odbiorem auta

Wg polskiego prawa każdy samochód musi mieć wykupioną polisę OC najpóźniej w dniu jego rejestracji. Pamiętaj jednak, że w przypadku auta, które kupujesz w salonie, polisę OC musisz wykupić jeszcze przed odebraniem auta od dealera.

Jak dobrze ubezpieczyć auto z salonu?

O innych obowiązkach związanym z zakupem auta z salonu przeczytasz w poradniku https://mubi.pl/poradniki/ubezpieczenie-nowego-samochodu/

Ile to kosztuje?

Nowe auto to nie lada wydatek. Dobra wiadomość dla Ciebie jest taka, że polisa OC dla nowego samochodu jest tańsza niż w przypadku starszych modeli. Eksperci z porównywarki ubezpieczeń online mubi.pl przygotowali zestawienie cen polis OC dla najpopularniejszych samochodów kupowanych w Polsce. Porównanie pokazuje ceny ubezpieczenia obowiązkowego dla modeli wyprodukowanych w 2019 roku i tych samych modeli, ale z roku 2001:

Skoda Fabia

Koszt polisy dla modelu z 2019 roku: 481 zł.

Koszt polisy dla modelu z 2001 roku: 649 zł.

Toyota Corolla

Koszt polisy dla modelu z 2019 roku: 531 zł.

Koszt polisy dla modelu z 2001 roku: 1024 zł.

Skoda Octavia

Koszt polisy dla modelu z 2019 roku: 561 zł.

Koszt polisy dla modelu z 2001 roku: 787 zł.

Toyota Yaris

Koszt polisy dla modelu z 2019 roku: 569 zł.

Koszt polisy dla modelu z 2001 roku: 706 zł.

Jak widzisz, kupując auto z salonu za OC, zapłacisz nawet 500 zł mniej, niż gdybyś kupował ten sam model, ale 18 lat starszy

Jeszcze przed zakupem auta możesz sprawdzić w internetowych kalkulatorach ubezpieczeń, ile będzie kosztować polisa OC dla samochodu, który chcesz kupić. To dobre rozwiązanie, zwłaszcza jeśli wahasz się pomiędzy dwoma lub trzema modelami. Ubezpieczyciele różnicują bowiem ceny polis m.in. pod względem marki i modelu pojazdu. Może się więc okazać, że za polisę dla auta X zapłacisz 500 zł, a za polisę dla auta Y np. 700 zł. Taka różnica w cenie być może pomoże Ci w wyborze auta. podpowiada ekspert ds. ubezpieczenia OC z porównywarki ubezpieczeń online mubi.pl (https://mubi.pl/ubezpieczenie-oc/)

AC – warto czy nie? 

Mimo że ubezpieczenie AC nie jest obowiązkowe, warto je wykupić. Dlaczego? Auto z salonu to pojazd o stosunkowo dużej wartości. Jeśli np. ktoś postanowi ukraść Twoje nowiutkie Audi, bez ubezpieczenia AC będziesz stratny ponad 100 tys. złotych. Twoje auto po prostu zniknie, a Ty zostaniesz z niczym.

Gdybyś natomiast zabezpieczył się wcześniej polisą AC, a dodatkowo ustalił z ubezpieczycielem stałą sumę ubezpieczenia, po kradzieży pojazdu towarzystwo wypłaciłoby Ci pełną kwotę, za jaką kupiłeś swoje Audi

Jak dobrze ubezpieczyć auto z salonu?

O tym pamiętaj!

Istnieje sytuacja, w której AC staje się ubezpieczeniem obowiązkowym. W przypadku gdy nie kupujesz auta za gotówkę, ale finansujesz je z kredytu lub leasingu. W takim momencie bank prawdopodobnie zażyczy sobie, byś ubezpieczył samochód pełnym pakietem OC, AC i NNW. Często banki same wskazują konkretne towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym powinieneś wykupić te polisy. Jak dobrze ubezpieczyć auto z salonu? Warto dobrać odpowiednią ofertę, która uwzględnia formę finansowania.

Ubezpieczenia na własną rękę czy od dealera? 

Jeśli kupujesz auto za gotówkę, możesz sam podjąć decyzję, czy interesujące Cię ubezpieczenia znajdziesz na własną rękę, czy skorzystasz z tzw. pakietu dealerskiego. Jeśli to pierwsze skorzystaj ze wspomnianych internetowych kalkulatorów ubezpieczeń, które w jednym miejscu porównają dla Ciebie oferty większości ubezpieczycieli na rynku. 

Ciekawą alternatywą jest skorzystanie z pakietu dealerskiego, najczęściej w formie OC+AC+ASS+NNW. To pakiet polis, który dealer wynegocjował z firmą ubezpieczeniową, a więc bardzo często oferuje dobrą cenę przy stosunkowo szerokim zakresie ochrony. 

O tym pamiętaj!

W przypadku OC zwróciliśmy uwagę na ceny polis, bo to najważniejsze kryterium wyboru ubezpieczyciela. W przypadku AC o atrakcyjności polisy nie świadczy cena, ale zakres ochrony, a najlepiej – dobry stosunek ceny polisy do jej zakresu. Dlatego wybierając AC, zwracaj uwagę nie tylko na koszt polisy, ale także np. na to, czy:

  • ubezpieczenie gwarantuje Ci stałą sumę ubezpieczenia,
  • masz ochronę zniżek w pakiecie,
  • polisa znosi wszelkie udziały własne w szkodzie lub minimalne wartości szkód, za które odpowiada ubezpieczyciel, 
  • polisa znosi amortyzację części po szkodzie
  • i wiele, wiele innych. 

Materiał powstał we współpracy z firmą MUBI