Kiedy zmienić opony na zimowe?

Pogoda za oknem zaczyna się psuć, a wyższe temperatury odchodzą w niepamięć. Kiedy zmienić opony na zimowe? Szukamy odpowiedzi na to pytanie.

Pory roku tak bardzo zacierają między sobą granice, że zmiana opon staje się wbrew pozorom strategicznym wyzwaniem. W czym problem i kiedy zmienić opony na zimowe? Otóż sezonowe gumy swoją charakterystykę mają dopasowaną do konkretnych temperatur. I tak na przykład opony zimowe najlepszą charakterystykę wykazują poniżej 7 stopni Celsjusza, a letnie powyżej tej granicy.

Kiedy zmienić opony na zimowe? Najlepiej teraz!

Końcówka października przyniosła duże ochłodzenie - z ponad 20 stopni Celsjusza miejscami mamy nie więcej jak dziesięć. Najważniejsze jest jednak to, że w nocy pojawiają się mniej lub bardziej wyraźne przymrozki, co może być bardzo niebezpieczne. Wysoka wilgotność sprawia, że nocą i nad ranem może pojawiać się delikatne oblodzenie dróg. W takich warunkach najlepiej jest mieć już zimowe opony. Dlaczego? Letnia guma twardnieje przy niskich temperaturach ze względu na inną zawartość krzemionki. To drastycznie obniża jej właściwości, zwłaszcza pod kątem przyczepności.

Bieżnik opony zimowej jest też wyposażony w więcej lamelek, które odprowadzają błoto pośniegowe i śnieg. Nowe konstrukcje tworzy się też w taki sposób, aby dobrze radziły sobie z wodą, gdyż zimy są coraz cieplejsze. Dlatego chociażby warto regularnie wymieniać opony na nowsze modele - element ten jest kluczowy w kwestii bezpieczeństwa.

A może opony całoroczne?

Opony całoroczne to rozwiązanie dla osób, które podróżują głównie po mieście i jego okolicach. Choć gumy te teoretycznie łączą cechy opon zimowych i letnich, to jednak nie są w stanie zastąpić obydwu rodzajów ogumienia. Tym samym nie jest to złoty środek, który pozwoli nam zaoszczędzić pieniądze i czas. Przede wszystkim opony użytkowane cały rok są znacznie bardziej podatne na naturalne zużycie. Dodatkowo specyficzna mieszanka ściera się szybciej na rozgrzanym asfalcie i nie zapewnia idealnej skuteczności przy niskich temperaturach. W typowo miejskim aucie, które użytkowane jest głównie na terenie aglomeracji, całoroczne opony będą potencjalnie rozsądnym wyborem. Jeśli jednak dużo jeździmy w trasie lub w zimie wybieramy się w góry, to lepiej postawić na dobre zimówki.

Pamiętaj - jak pogoda się zepsuje, to kolejki do serwisów będą ogromne

Każda opona po założeniu powinna być należycie wyważona wraz z kołem. Po założeniu opony zimowej trzeba też sprawdzać ciśnienie - utrzymywanie optymalnych wartości nie tylko zwiększa skuteczność ogumienia, ale także zapewnia większą żywotność.

Kiedy zmienić opony na zimowe? Najlepiej teraz - nic nie wskazuje na to, że temperatura może znowu skoczyć w górę. Co więcej, szanse na przymrozki lub nagłe opady śniegu rosną. W takim przypadku lepiej jest dmuchać na zimne i być przygotowanym na nagłą zmianę warunków na drodze, niż mieć ogromne problemy na letnich gumach.