Największa myjnia samochodowa na świecie jest w Niemczech i myje nawet 4 000 aut dziennie

Największa myjnia samochodowa na świecie wbrew pozorom nie jest w USA, a w Niemczech - i myje do 4000 samochodów dziennie!

Myjnia samochodowa jest na prawie każdej stacji paliw. Nie brakuje też myjni tunelowych, naszych ulubionych bezdotykowych i oczywiście wszelkich "ręcznych", gdzie sprzątane jest także wnętrze. W Stuttgarcie znajdziecie miejsce, które łączy typową myjnię tunelową z myjnią ręczną. Nazywa się "Mr.Wash" i może "wyczyścić" nawet 4 000 aut dziennie.

Jak funkcjonuje taka myjnia samochodowa?

To wbrew pozorom wybitnie zaawansowana i dopracowana konstrukcja. Budynek w Stuttgarcie to niezwykle przemyślane miejsce, w który zoptymalizowano każdy element mycia pojazdu. Obsługa składa się ze 100 osób, które odpowiadają za konkretne fragmenty procesu czyszczenia.

Jak to wygląda? Na pierwszy rzut oka wszystko przypomina klasyczną myjnię tunelową. Podstawową różnicą jest jednak to, że nie mamy tutaj jednej linii, a cztery - równoległe. Proces mycia rozpoczyna się od wybrania pakietu i przekierowania na odpowiednią "ścieżkę". Ręczne mycie wstępne następnie przechodzi w proces czyszczenia szczotkami i najróżniejszymi natryskami.

Na jednej z linii odbywa się także szybkie sprzątanie wnętrza. Auto wciąż jest w ruchu, a obsługa sprawnie robi podstawowe odkurzanie i czyszczenie kabiny.

Ta myjnia samochodowa oferuje też bardziej zaawansowane prace

Na osobnych stanowiskach można skorzystać z małego detailingu, znacznie dokładniejszego sprzątania wnętrza (włącznie z czyszczeniem odpowiednią chemią wszystkich elementów kabiny), czy z woskowania nadwozia. Niemcy wbrew pozorom bardzo chętnie korzystają z takich usług. Sieć Mr.Wash jest obecna na rynku od 1964 roku, a wielu mieszkańców większych miast jest wręcz pokoleniowo przywiązana do korzystania z usług tej firmy.

Taka myjnia samochodowa to również ogromne wyzwanie konstrukcyjne

Mycie 4 000 samochodów dziennie brzmi ciekawie, ale dla operatora oznacza ogromne koszty. Jak je zoptymalizować? Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest tutaj przygotowanie starannie dopracowanego budynku.

myjnia samochodowa mr wash

Specjalne pompy zwiększają ciśnienie wody. Ta pobierana jest nie tylko z miejskiej sieci. Myjnia Mr.Wash posiada również własny system zbierania i filtrowania brudnej wody, spływającej podczas każdego mycia - to setki tysięcy litrów, które mogłoby się zmarnować.

Wyzwaniem jest także zasilanie takiego miejsca. Same suszarki zużywają 6 000 kWh energii DZIENNIE. To mniej więcej tyle, ale dwa duże gospodarstwa domowe przez rok. Z tego powodu postawiono na energię ze słońca oraz szereg innych rozwiązań, które pozwalają na zoptymalizowanie zużycia prądu i wspomnianej wcześniej wody. Każdy taki zabieg pozwala na wyraźne obniżenie rachunków.

Ten wielki teren to nie tylko myjnia

Znajduje się tutaj również ogromna stacja paliw oraz nieco mniejszy serwis samochodowy, który zapewnia podstawową obsługę. Można więc szybko zmienić olej, klocki i tarcze hamulcowe, oraz sprawdzić podstawowe elementy eksploatacyjne.

Aktualnie Mr.Wash posiada 32 lokalizacje, przy czym największe myjnie znajdują się w Essen i w Stuttgarcie.

Źródło: Die Welt