Amerykański Nissan Frontier wykręcił ponad milion mil przebiegu. Jakim cudem?!

Pamiętacie poprzednią generację Nissana Navary? W USA wciąż jest produkowana pod nazwą Nissan Frontier i o dziwo okazuje się być niezniszczalną maszyną.

Samochód na czas apokalipsy? Być może. Okazuje się, że w USA Nissan Frontier z 2007 roku przejechał w 13 lat milion mil, czyli 1 609 000 kilometrów. Zaczynam się zastanawiać jak to jest możliwe?

Navara była świetnym autem, ale miała swoje wady

Przede wszystkim sprzedawany w Europie Nissan Navara potrafił poddać się rdzy. Do tego pojawiało się w nim sporo problemów z wysokoprężnymi jednostkami, zwłaszcza z konstrukcją 2.5 litra. Wszystko to sprawiło, że opinia o tym modelu nie jest wybitna.

Tymczasem okazuje się, że amerykański odpowiednik tego modelu, czyli Nissan Frontier, bez zająknięcia turla się dookoła Stanów Zjednoczonych, kręcąc szalone przeloty.

Właścicielem auta jest Brian Murphy, zajmujący się szybkimi dostawami paczek. Swoją pracę zaczyna codziennie przed wschodem słońca i za kierownicą w trasie spędza 13 godzin dziennie. Pod maską swojego auta ma 2,5-litrową benzynę (silnik 4-cylindrowy), który średnio podczas całej eksploatacji zużywał 9 litrów na sto kilometrów.

Nissan Frontier

Co ciekawe Frontier jest pancerną maszyną. Oryginalne sprzęgło przetrwało 1 280 000 kilometrów, zaś łańcuch rozrządu wymieniono po 1 120 000 km. Chłodnica i alternator przejechały blisko 730 000 km, za fotel kierowcy zakończył swój żywot po 804 000 km.

Kluczem do sukcesu jest właściwa eksploatacja

Brian Murphy podkreśla, że sekretem tego auta jest delikatne traktowanie. Choć auto dużo jeździ (w gorącym okresie pokonywało nawet od 15 do 22 000 km miesięcznie), to nie oznacza to, że jest "wołem roboczym". Olej wymieniany był co 17 000 km, a sprzęgło i skrzynia biegów traktowane były z szacunkiem, tak aby ich nie obciążać.

Samochód Murphiego zrobił tak duże wrażenie na przedstawicielach Nissana, że Ci zdecydowali się wręczyć kurierowi nowy samochód. I tutaj pojawia się najzabawniejszy fragment historii. W Europie może i mamy nową generację Navary, ale w USA poprzednik wciąż jest w sprzedaży. Amerykanie nie chcą rezygnować z dobrego auta. Dlatego też Nissan Frontier, który trafi teraz do tego kierowcy, będzie identycznym pojazdem z tym samym silnikiem. A to sugeruje kolejny milion mil pokonanych najróżniejszymi drogami - oczywiście bez żadnych problemów.