Nowa Skoda Octavia - tak wygląda czeski kompakt. Wyciekła dzięki konfiguratorowi

Nie pierwszy raz technologia płata figla producentom. Nowa Skoda Octavia wyciekła do sieci dzięki niemieckiemu konfiguratorowi.

Do premiery tego auta zostało jeszcze trochę czasu. 2020 Skoda Octavia zostanie zaprezentowana 11 listopada podczas pokazu w Pradze. Wtedy też poznamy szczegóły dotyczące czwartej generacji tego niezwykle popularnego auta. Wszystko wskazuje na to, że w czeskim liftbacku i kombi zajdzie wiele zmian, zarówno wizualnych jak i technicznych.

2020 Skoda Octavia - przyjemniejsza dla oka

Przede wszystkim zmieni się stylistyka tego auta. Pierwsze zdjęcie z niemieckiego konfiguratora pokazuje, że model ten zyska znacznie przyjemniejszy wizualnie front, który nawiązuje do aktualnej linii stylistycznej marki. Linia ta pokrywa się też ze szkicami, które marka zaprezentowała kilka dni temu.

Skoda Octavia to ważny element w układance tego producenta. Jej rola nieco się zmieni - wszak będzie dopełniana Scalą, która nie jest już autem na poziomie Rapida. Czeski kompakt ma być nieco większy i bardziej elegancki, czym zbliży się do Skody Superb.

Samochód ten będzie bazować na platformie MQB w najnowszym wydaniu. Na niej też zbudowany zostanie Volkswagen Golf VIII, którego premiera odbędzie się 24 października.

Nowe wersje silnikowe

Pewne jest, że Skoda Octavia zyska szereg nowych silników. Obok sprawdzonych jednostek z rodziny TSI o objętości skokowej 1.0, 1.5 i 2.0, oferujących od 115 KM, pojawią się także diesle oferujące do 204 KM. Co więcej, w ofercie pojawi się też odmiana RS. Ten popularny sportowy wariant Octavii powinien zyskać więcej mocy oraz nieco bardziej sportowy charakter. W drodze jest także jeszcze jedna nowość - Skoda Octavia iV. Pod tą nazwą kryje się hybryda plug-in, która najprawdopodobniej wykorzysta ten sam zespół napędowy, który ulokowano w Superbie iV. Tym samym można spodziewać się około 200 KM mocy i do 50 kilometrów zasięgu na jednym ładowaniu. Czysto elektryczny wariant nie ujrzy światła dziennego - jego miejsce zajmie kolejny model, który bazować będzie na platformie MQB. Będzie to bliźniak Volkswagena ID.3 i nadchodzącego Seata El-Born. Wizualnie model ten ma być wiernym odwzorowaniem studyjnego auta Vision iV. Premiera elektrycznej Skody będzie miała miejsce jednak nie wcześniej niż w 2021 roku.