Orlen zapewni stacje ładowania w Polsce?
Elektryczne pojazdy to przyszłość motoryzacji i chyba już nikt w to nie wątpi. Bolesną barierą w naszym kraju jest wciąż nierozwinięta infrastruktura ładowania "zielonych" samochodów. Orlen zamierza rozprawić się z tym problemem.
Wyobraźcie sobie taką sytuację: podjeżdżacie na stację paliw, a tam obok dystrybutorów paliwa, na specjalnych stanowiskach ładują się samochody elektryczne. Niebawem taki scenariusz będzie na porządku dziennym, a wszystko za sprawą płockiego koncernu paliwowego Orlen, który według informacji pozyskanych przez gazetę "Rzeczpospolita", zebrał oferty na budowę własnych stacji ładowania "zielonych" pojazdów. Pod uwagę brane są kandydatury firm Energa, Innogy, PGE i Greenway.
Nie będą to pierwsze punkty na Orlenie, w których można naładować samochód elektryczny. Do tej pory płocki koncern otworzył w Polsce dwie stacje ładowania Tesli - w Kostomłotach i Katowicach. Orlen nie zdradza, gdzie planuje udostępnić następne ładowarki, ale najprawdopodobniej chodzi o trasę z Warszawy do Niemiec przez Poznań. W ofertach złożonych przed dostawców rozwiązań pojawiają się też lokalizacje obejmujące główne drogi na terenie całego kraju. Otwarcie nowych punktów sprzedaży paliw alternatywnych to część strategii koncernu przewidzianej na lata 2017-2021.
Zmiana modelu biznesowego i dywersyfikacja źródeł dochodu koncernu, to krok w stronę przyszłości, która w niektórych krajach jest już teraźniejszością. Głośno zapowiadane odejście od silników wysokoprężnych może sprawić, że już niedługo rynek klasycznych paliw zacznie się kurczyć. Rząd ekologicznej Norwegii już zapowiedział, że do 2025 roku chce wyeliminować z rynku wszystkie auta spalinowe, zastępując je samochodami zasilanymi na prąd. Myślą o tym także Niemcy, a w Polsce sytuację komplikuje m.in. uboga infrastruktura ładowania takich aut.
Może się okazać, że kiedy polski rząd zniesie akcyzę na zakup pojazdów elektrycznych i wprowadzi zniżki podatkowe dla właścicieli takich samochodów, to nie wystarczy, by zachęcić Polaków do wybrania alternatywnego źródła energii. Według szacunków Ministerstwa Energii w kraju działa w tym momencie 305 punktów ładowania, a do 2020 r. ich liczba wzrośnie do 6,5 tysiąca (w tym 300 stacji szybkiego ładowania). Najprawdopodobniej przyczyni się do tego właśnie płocki koncern paliwowy.