Oto następca Stingera. KIA GT1 ma mieć 612 KM i zapewni do 800 km zasięgu

KIA Stinger zniknęła już z rynku, ale przestrzeń po tym modelu nie będzie niezagospodarowana. W drodze jest KIA GT1 - nowy topowy model marki. Jego wstępna specyfikacja wyciekła już do sieci.

Pewne rzeczy nie uchowają się przed ciekawskimi dziennikarzami. Stinger, topowy model marki, zniknął już z rynku. Koreańczycy nie zwalniają jednak tempa i szykują już następcę, oczywiście elektrycznego. KIA GT1 ma być flagowcem marki, korzystającym z nowej architektury koncernu. Oto wszystko, co wiemy o tym modelu.

KIA GT1 będzie przełomem. Koreańczycy chcą podnieść poprzeczkę

Zacznijmy od wyjaśnienia nazwy - to oczywiście nie jest finalne "imię" dla nowego auta tej marki. Mowa tutaj o wewnętrznym oznaczeniu, które pojawiło się w planie produkcyjnym Kii. Dokument przeznaczony dla związków zawodowych, uwzględniający specyfikację flagowego auta, wyciekł do sieci. To dzięki niemu znamy szczegóły dotyczące nowości od Koreańczyków.

Kluczowa dla tego modelu będzie całkowicie nowa platforma. O ile konstrukcja e-GMP sprawdza się w wielu samochodach, o tyle rozwój technologii pozwala na postawienie kolejnego kroku. Tym będzie platforma Integrated Modular Platform (iM). Jako pierwszy wykorzysta ją Genesis GV90, aczkolwiek kolejnym krokiem będzie udostępnienie ten konstrukcji Hyundaiowi i Kii.

Według wspomnianego dokumentu, bazowy silnik (układ tylnonapędowy) zapewni 218 KM. Wersja AWD odda w ręce kierowcy 435 KM, zaś topowy wariant ma generować 612 KM. Jeszcze lepsze wrażenie robi pojemność akumulatora. KIA GT1 wykorzysta nową konstrukcję oferującą 113,2 kWh pojemności.

KIA GT1 EV8

Oficjalnie ma się to przełożyć na 700-800 kilometrów zasięgu na jednym ładowaniu. To ambitny wynik, aczkolwiek nawet 600-650 kilometrów będzie tutaj miłym zaskoczeniem.

Produkcja ruszy w Korei w zakładzie w Hwaseong

Póki co w planach produkcyjnych nie ma mowy o kolejnych modelach. Nie wykluczone jest jednak to, że nowa platforma będzie bazą także dla innych samochodów. Trudno też powiedzieć jaką stylistykę zyska nowa KIA. GT1, według nieoficjalnych informacji, ma stać się modelem EV8. W galerii artykułu znajdziecie zdjęcia modeli EV6 GT i EV4.

Oficjalna premiera nowego auta nastąpi nie wcześniej niż pod koniec 2025 roku, lub nawet w 2026 roku. Tym samym jest to nieco bardziej odległy produkt - ale kluczowy dla gamy marki. Na tę chwilę rolę flagowca w gamie tej koreańskiej marki pełni SUV EV9 i KIA EV6 GT.

Źródło: Korean Car Blog