Pamiętajcie, jutro ściągacie nogę z gazu. Nowe mandaty są WYSOKIE. Taryfikator 2022

2500 zł za przekroczenie prędkości? Taka kwota staje się rzeczywistością. Poznaliśmy już pełny taryfikator mandatów 2022. Zmiany bez wątpienia cieszą.

Nie da się ukryć, że mandaty w Polsce były nieco oderwane od rzeczywistości. Raptem 500 zł jako najwyższa kara za przekroczenie prędkości to kwota, która nie zachęca wielu osób do ściągnięcia nogi z gazu. Już jutro, 1 stycznia, w życie wejdzie nowy taryfikator mandatów 2022. Nie tylko pojawią się wyższe kwoty, ale też inaczej karane będą poszczególne wykroczenia.

Taryfikator mandatów 2022 opublikowano w nocy 30 grudnia

Wreszcie wiemy więc co dokładnie będzie nas obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku. Zacznijmy od podstawowej kwestii, czyli od prędkości. Tutaj przekrój kwot i prędkości jest bardzo duży, a najwyższy mandat może niektórych mocno zaskoczyć.

Za przekroczenie prędkości do 10 km/h należny jest mandat w wysokości 50 zł. Przy zakresie od 11 do 15 km/h kwota wzrasta do 100 zł. Jazda od 16 do 20 km/h za szybko kosztować będzie 200 zł, od 21 do 25 km/h 300 zł, a od 26 do 30 km/h 400 zł.

Największe zmiany zaczynają się jednak powyżej tej granicy. Przekroczenie o ponad 30 km/h kosztować będzie 800 zł, czyli dwukrotność poprzedniej kwoty. Gdy pojedziemy o ponad 40 km/h za szybko, zapłacimy 1000 zł.

Przy przekroczeniu prędkości o 50 km/h musimy przygotować się na mandat wynoszący 1500 zł. Tutaj debiutują dwa nowe zakresy - przekroczenie o 60 km/h będzie karane mandatem w wysokości 2000 zł, zaś o 70 km/h lub więcej aż 2500 zł.

Te ostatnie wartości będą więc głównym batem na osoby, które drastycznie przekraczają prędkość na drogach szybkiego ruchu.

Trzeba również wiedzieć, że w przypadku popełnienia identycznego wykroczenia w ciągu dwóch lat, kwota mandatu zostanie podwojona. Tyczy się to przekroczenia prędkości od 30 km/h w górę. Tym samym gdy dwa razy zostaniemy zatrzymani za przekroczenie o ponad 70 km/h, to za pierwszym razem zapłacimy 2500 zł, a za drugim 5000 zł.

taryfikator mandatów 2022

Taryfikator mandatów 2022. Niebezpieczne wyprzedzanie kosztować będzie 1000 zł.

Taki mandat przysługuje za niezgodne z przepisami i niebezpieczne wyprzedzanie. W nowelizacji ustawy nie ma jednak dokładnych wytycznych, które określają "niebezpieczne" wyprzedzanie, tak więc tutaj interpretacja zachowania kierowcy będzie leżała w gestii policjantów.

Nowy taryfikator bierze też na celownik przejeżdżanie i przechodzenie przez przejazd kolejowy w momencie, w którym włączone są czerwone światła ostrzegawcze lub zamykają się półzapory. Tutaj kwota wynosi 2000 zł i dotyczy także pieszych, co jest największą zmianą.

Nieustąpienie pieszemu lub wyprzedzanie na przejściu będzie srogo karane

Tutaj mandat wynosi 1500 zł i tyczy się nie tylko sytuacji, gdy osoba jest już na przejściu, ale także gdy się do niego zbliża. Identyczna kwota jest przyznawana za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu w strefie zamieszkania, przy cofaniu czy podczas skrętu w drogę poprzeczną. Co więcej, gdy w ciągu dwóch lat dokonamy takiego samego wykroczenia, wówczas mandat wyniesie już 3000 zł, gdyż jest uznawany za recydywę.

1500 zł zapłacimy również za wyprzedzanie na przejściu dla pieszych. Warto jednak pamiętać, że tyczy się to przejść bez sygnalizacji świetlnej. Gdy przykładowo jedziemy pustym pasem, a obok nas auta dopiero ruszają (a mamy zielone światło), to możemy je śmiało "wyprzedzić".

Pełny taryfikator mandatów 2022 znajdziecie na naszej stronie klikając w ten link