Toyota Sport Crossover Concept stawia na styl. Może Wam wpaść w oko

Toyota Sport Crossover Concept może i jest jeszcze prototypem, ale na rynek trafi już w 2025 roku - i może na nim namieszać. Co zaoferuje nam ten odważny wizualnie model?

To nie jest żart. Dokładnie ten samochód zobaczymy na drogach już w 2025 roku. Toyota Sport Crossover ma być kluczowym elektrycznym modelem w europejskiej ofercie tej marki. To dość zaskakująca konstrukcja, która powstała przy współpracy z nietypowym partnerem.

Oto wszystko, co warto wiedzieć o tym modelu.

Toyota Sport Crossover zapowiada nowy model. Premiera już w 2025 roku

Samochód, który pokazano podczas Kenshiki Forum w Brukseli wbrew pozorom nie jest pierwszym wcieleniem tego modelu. Już w kwietniu Sport Crossover ujrzał światło dzienne, podczas targów w Szanghaju.

Nie jest to przypadek. Ten model opracowała spółka joint venture, która powstała wraz z koncernem BYD. Tak, mowa dokładnie o tej grupie, która szykuje się do wielkiej ekspansji na europejskim rynku. Partner jest więc tutaj dość ciekawy.

Toyota Sport Crossover 2025

Stylistyka tego auta robi dobre wrażenie

To dość ciekawy kierunek, gdyż łączy on cechy crossovera i wydłużonego liftbacka. Można więc śmiało powiedzieć, że Toyota podąża w tym samym kierunku, co ciepło przyjęta przez rynek KIA EV6.

Bryła robi dobre wrażenie. Wydłużony tył zgrabnie połączono z kabiną, a dynamiczna stylistyka przodu robi dobre wrażenie. Linia pasa tylnego również prezentuje się atrakcyjnie i może wpaść w oko. Jedno jest pewne - Japończycy nie rezygnują z odważniejszej stylistyki, a ten samochód to potwierdza.

Wybór takiego nadwozia to nie tylko kwestia designu, ale także aerodynamiki. Mniejsza wysokość oznacza lepszy współczynnik oporu powietrza, a to przekłada się na niższe zużycie energii.

Toyota Sport Crossover jest elementem nowej strategii marki

Do 2026 roku Toyota wprowadzi w Europie 6 nowych modeli elektrycznych. Japończycy gruntownie zmieniają podejście do takich konstrukcji, w tym do nazewnictwa. Zapomnijcie więc o skomplikowanym zlepku liter i cyfr pokroju bZ4X.

Póki co nie wiemy nic na temat technologii w tym aucie. Partnerstwo z BYD może sugerować wykorzystanie konstrukcji tej marki (w tym akumulatorów BYD Blade). Japończycy pracują zaś nad swoją nową przełomową platformą, która pomieści najnowsze akumulatory, w tym półprzewodnikowe.