W piątek rusza pierwsza polska strefa czystego transportu. Nie wjedziesz na krakowski Kazimierz

Pierwsza próbna strefa czystego transportu ruszy już w najbliższy piątek. Kierowcy aut spalinowych nie będą mogli wjechać na krakowski Kazimierz.

Strefa obejmować będzie plac Nowy oraz szesnaście okolicznych ulic na Kazimierzu. Póki co zostanie wprowadzona na próbę - urzędnicy chcą w ten sposób zbadać sensowność takiego rozwiązania. Decyzję o utworzeniu strefy podjęto jeszcze w 2018 roku. Na szczęście pomysł ograniczenia ruchu aut spalinowych nie dotknie mieszkańców - Ci na bazie specjalnych identyfikatorów będą mieli możliwość parkowania swoich pojazdów. O problemy nie muszą martwić się też lokalni przedsiębiorcy - transport towarów będzie odbywał się w bez większych utrudnień, choć tutaj również potrzebne będą przepustki.

Strefa czystego transportu umożliwia poruszanie się po niej samochodom elektrycznym, plug-in hybrid oraz zasilanych gazem ziemnym CNG. Auta benzynowe (w tym modyfikowane na LPG) i wysokoprężne nie będą mogły wjeżdżać na oznaczony specjalnymi znakami obszar. Radni twierdzą, że nie tylko zwiększy to atrakcyjność okolicy dla spacerowiczów i mieszkańców, ale przede wszystkim ograniczy ruch turystów, parkujących swoje auta w tym miejscu.