Co Bentley Bentayga ma wspólnego z baletem? Edycję specjalną dla Rosjan

Bentley Bentayga Russian Heritage to sześć samochodów inspirowanych rosyjskim baletem. Wielki SUV z V12 i balet. To się nie spina. Ale auta robią wrażenie.

Rosyjski balet to uznana światowa klasyka. Bentley Bentayga należy za to do ulubionych luksusowych SUV-ów rosyjskich klientów. Dlaczego więc nie wrzucić im jakiejś limitowanej edycji, łączącej te dwa, jakże odległe od siebie światy. Bo nie oszukujmy się, że brytyjski SUV jest zwinny niczym artystka Baletu Bolszoj. Bentley postanowił uhonorować tę formę sztuki sześcioma specjalnymi modelami.

Bentayga Speed z baletowymi nazwami

Bazą dla limitowanej edycji jest model Bentayga Speed. A więc V12 z doładowaniem, 635 KM mocy, 900 Nm momentu obrotowego. Może nie lekki, ale szybki SUV, osiągający 305 km/h, a pierwszą "setkę" po czterech sekundach. W sam raz, żeby nie spóźnić się na przedstawienie.

Za budowę edycji odpowiada oczywiście Mulliner. Choć z zewnątrz samochody mają te same elementy co odmiana Speed - przyciemnione lampy, dedykowany wzór 22" felg i zderzaki z najmocniejszej odmiany. Kluczem jest tu konfiguracja oraz wykończenia.

Niestety na zdjęciach Bentley zaprezentował tylko model "Arabesque", z lakierem Moroccan Blue/Moonbeam i beżowym wnętrzem oraz zegarkiem Beritling z niebieską tarczą. Wygląda oryginalnie, ale świetnie. Każdy z samochodów wygląda nieco inaczej. Trzy z nich mają dwutonowe malowanie. Poza wspomnianym to kontrowersyjna konfiguracja Damson/Silver Storm i Windsor Blue/Light Windsor Blue. Trzy pozostałe to grafitowy Spectre, ciemnoczerwony Damson oraz kremowa Magnolia

Bentayga

Wnętrza oparte są na jednej z czterech konfiguracji wykończenia, choć każda ma inny kolor. Na fotelach i drewnianych dekorach (m.in. drewno Koa i Eukaliptus) znajdują się sylwetki baletnicy wykonującej konkretny ruch. Jego nazwa jest oczywiście na specjalnej plakietce i jest jednocześnie nazwą każdego egzemplarza. Tak, każda Bentayga "baletowej" edycji ma nazwę innego kroku, czy figury baletowej.

Wszystkie egzemplarze są już sprzedane, i zostaną dostarczone do klientów jeszcze w tym roku.

To dopiero początek

Ciekawostką jest, że Bentley Bentayga Russian Heritage Edition to cały, szerszy projekt. Na początku otrzymaliśmy "baletki", ale to ma być cykliczna seria limitowanych modeli inspirowanych rosyjską sztuką i muzyką. Co roku motywem przewodnim będzie co innego.