Fiat Fastback 2023. Włosko-brazylijska "odpowiedź" na BMW X4

Fiat Fastback 2023 to nie jest może najoryginalniejsza nazwa. A sam samochód... no cóż, zazdrościmy Brazylii oferty Fiatów.

Brazylijska oferta włoskiej marki nie ma wiele wspólnego z europejską. Zwłaszcza pod tym względem, że się mocno rozwija. Kolejnym przykładem jest Fiat Fastback 2023 - ewolucja SUV-a Pulse i techniczne pokrewieństwo sedana Cronos.

Fiat Cronos z kolei bazuje na hatchbacku Argo, który jest... nową wersją Fiata Palio.

No dobra, to już ustaliliśmy, że Fiat Fastback to SUV-Coupe segmentu B/C.

Fiat Fastback 2023 jest "bardziej premium"

Przynajmniej jeśli chodzi o model Pulse. Podobnie jak i w Europie, w Brazylii ten rodzaj nadwozia jest niezwykle modny, stąd decyzja o pozycjonowaniu auta wyżej.

Będzie to oczywiście miało przełożenie na wyposażenie. Elektryczny hamulec postojowy, system start-stop, klimatyzacja, cyfrowe wskaźniki (o przekątnej 7", wzięte z modelu Toro), duży (10,1 cala) ekran systemu multimedialnego z ekranem dotykowym. To tylko część wyposażenia. W Ameryce Południowej to już naprawdę całkiem duża lista. Zwłaszcza, że multimedia będą miały interfejsy smartfonów (bezprzewodowy CarPlay), indukcyjną ładowarkę, a kierowca będzie mógł skorzystać z kamery cofania. Pojawi się też kilku asystentów jazdy.

Jeśli chodzi o silniki, to tutaj bez zaskoczeń. Fiat Fastback 2023 będzie korzystał z gamy turbodoładowanych jednostek serii Firefly. Na razie nie jest to potwierdzone, ale południowoamerykańscy dziennikarze przewidują 1.0 Turbo o mocy 120 KM oraz czterocylindrowe 1.3 o mocy 175 KM i momencie obrotowym 267 Nm. Napęd będzie wyłącznie na przednią oś. Skrzynia będzie automatyczna - CVT w przypadku słabszej jednostki oraz tradycyjna sześciobiegowa w silniku 1.3.

Musimy jednak przyznać, że Fiat Fastback 2023 nie należy do najpiękniejszych na świecie. Na pewno ma wiele cech charakterystycznych dla Fiata (brazylijskiego), ale jest dość "toporny" z wyglądu, zwłaszcza w zestawieniu z konceptem, który zadebiutował na targach w Sao Paulo... w 2016 roku.

Fiat Fastback 2023 Fiat Fastback Concept

Doskonale wiemy, że rynek południowoamerykański to samochody o innej jakości, wyposażeniu i silnikach niż w Europie, to trochę zazdrościmy im wyboru Fiatów. A taki Fastback mógłby być całkiem niezłą alternatywą np. dla Renault Arkany. Zwłaszcza, że jak na standardy europejskie, raczej nie będzie to bardzo drogi samochód.