Dobry duszek Hyundai Casper. Ten mikroSUV zaskakuje

Przyjazny duszek Casper towarzyszył nam w dzieciństwie. Teraz chyba jego rolę przejmie Hyundai Casper - najmniejszy SUV w gamie producenta z Korei.

Koreański producent pokazał właśnie pierwsze zdjęcia swojego najmniejszego SUV-a. Hyundai Casper przekonuje, że można zrobić małego SUV-a z ciekawym nadwoziem, a przede wszystkim, że wszędzie da się wcisnąć jeszcze jednego SUV-a.

Hyundai Capser bazuje na modelu i10

Mamy więc typowego przedstawiciela segmentu A, tylko w odmianie podniesionej. Dobry duszek Casper to nasze jedyne skojarzenie z nazwą, i co prawda bardzo by pasowało do małego, przyjaznego samochodu z ciekawym designem, ale Koreańczycy twierdzą inaczej. Casper pochodzi od tricku na deskorolce, wymyślonego przez skateboardera Bobby'ego Boydena w latach 70-ych. Boyden miał ksywkę "Casper".

Hyundai Casper

Niech im będzie. Ważniejsze jest to, że Hyundai Casper wygląda ciekawie. Linia boczna wygląda, jakby zmiksowano Hondę e oraz Suzuki Ignis. Druga para drzwi ma ukrytą w słupku klamkę, a tylna część jest mocno kanciasta. Na pewno też wyróżniać go będą tylne lampy. Główna ich cześć jest "wtopiona" tylną szybę i ma ciekawy, mocno futurystyczny wzór. Z kolei w zderzaku znalzło się miejsce na dwie, duże okrągłe lampy, mieszczące zapewne światła przeciwmgielne, kierunkowskazy i światła wstecznego. Ten sam motyw powtórzono z przodu, gdzie w owalną trapę wpasowano dwa duże reflektory. Powyżej nich znalazły się światła LED, które nieco przywodzą mi na myśl Kię Soul.

Hyundai Casper ma niecałe 3,6 metra długość i rozstaw osi wynoszący 2400 mm. Ma zaledwie 1595 mm szerokości. Jest więc wąziutki i krótszy od i10, ale ma minimalnie większy rozstaw osi.

Litr wystarczy

Hyundai postanowił, że Casper będzie miał wyłącznie litrowy silnik. Przynajmniej na rodzimym rynku. Bazową jednostką będzie trzycylindrowy, wolnossący motor o mocy 76 KM. Dostępna będzie też odmiana T-GDI, dysponująca 100 KM. Na napęd na cztery koła nie ma co liczyć, ale zamiast pięciobiegowej skrzyni manualnej, będzie można wybrać też odmianę z "automatem" (również pięciobiegowym).

Hyundai Casper

Chociaż, chodzą plotki że samochód trafi na rynek indyjski, gdzie miałby dostać czterocylindrowe 1.2 o mocy 84 KM. Poza tym w połowie 2023 roku dołączy odmiana całkowicie elektryczna, z modułem napędowym dostarczanym przez BorgWarner.

Hyundai Casper zadebiutuje w Korei gdzieś na jesieni. Produkcja rozpocznie się w połowie września. Wtedy też powinniśmy poznać więcej szczegółów, zwłaszcza dotyczących dostępności na innych rynkach.