Przed Wami całkowicie nowa Mazda 2. Nie zmyślamy

Z niekrytą przyjemnością przedstawiamy Wam kolejną japońską nowość, jaką jest Mazda 2. Tak, dobrze widzicie - to nowy model tej marki. Model, który już znacie.

Badge engineering powraca do łask? Tak, ale nie ma w tym nic dziwnego. Obecne czasy są bardzo wymagające dla wielu producentów - zarówno dużych, jak i mniejszych. Każdy z nich stara się znaleźć swój przepis na przetrwanie. Elektryfikacja jest droga i pochłania ogromną część budżetu. Z drugiej strony kary za niespełnienie wymagań tyczących się emisji dwutlenku węgla również są dotkliwe. Co więc zrobić w takiej sytuacji? Najlepszą metodą zdaje się być współpraca. I tak oto nowa Mazda 2 (2022) powstała przy współpracy z Toyotą.

Tak, Mazda 2 2022 to Toyota Yaris

O tym wiedzieliśmy od dawna - Japończycy chętnie chwalili się tą współpracą. Każdy jednak po cichu liczył na to, że duch Kodo zawita do najmniejszego modelu i zyska od odmienną stylistykę. Tak się jednak nie stało - nowa "dwójka" w zasadzie niczym nie różni się od Yarisa.

Tym samym można powiedzieć wprost - ruch Mazdy jest kontrowersyjny, ale i bardzo dobry. Dlaczego? Przede wszystkim wybrano idealnego partnera do współpracy. Toyota cieszy się ogromną popularnością, a Yaris schodzi jak świeże bułeczki. Poza tym samochód ten dostał tytuł auta roku 2021, co też świadczy o jego jakości.

Mazda 2 2022 dzięki temu będzie hybrydą

To był najważniejszy cel tej współpracy. Mazda potrzebuje kolejnych oszczędnych aut, aby zmieścić się w limitach narzucanych przez regulatorów. W swojej ofercie ma już oszczędne auta, a gamę elektryków reprezentuje póki co ciepło przyjęte MX-30. To jednak dopiero rozgrzewka i wstęp do dalszych działań tych dwóch marek.

mazda 2 2022

W 2022 roku Mazda zaprezentuje wiele swoich nowości. Jedną z kluczowych jest następca Mazdy 6, który całkowicie zmieni charakter. Będzie to pierwszy model bazujący na nowej tylnonapędowej platformie, z 4 i 6-cylindrowymi silnikami rzędowymi pod maską. Taka konstrukcja brzmi przewrotnie w obecnych czasach, aczkolwiek Japończycy są wierni swoim założeniom i cały czas brną w rozwój technologii Skyactiv. Ta jednak będzie konsekwentnie elektryfikowana, przez co w gamie znajdziemy zarówno zwykłe hybrydy, jak i hybrydy plug-in.

Toyota także ma skorzystać z tej kooperacji. Według niepotwierdzonych informacji nowa platforma Mazdy może trafić do Lexusa, gdzie stanie się bazą dla nowej generacji modelu IS. Te informacje warto jednak brać z przymrużeniem oka, gdyż najmniejszy sedan Lexusa raczej nie ma przed sobą świetlanej przyszłości. Obecne wcielenie to mocno odświeżona poprzednia generacja. Do tego auto wycofano z Europy ze względu na skromną popularność, pozostawiając je w ofercie jedynie w USA.

mazda 2 2022

Tymczasem Yaris w wydaniu Mazdy może być hitem. Mazda 2 2022 ma szanse na sukces, o ile oczywiście nie zostanie przygnieciona ceną i złym wyposażeniem. Wtedy niestety może powtórzyć się sytuacja ze stajni Suzuki. Tam Across (RAV4 PHEV) i Swace (Corolla Hybrid) nie stały się przebojami, głównie ze względu na ceny.