Nowe modele Alpine - elektryczne GT, hothatch i następca A110

Alpine, czyli sportowa marka Renault, właśnie zapowiedziało trzy nadchodzące nowości. Wygląda to ciekawie, choć wszystkie są elektryczne.

Alpine jest marką, która przejęła w koncernie Renault - Nissan schedę po samochodach z logo R.S.. To znaczy, że Renault już nie będzie miało swoich sportowych modeli, a wszystkie samochody usportowione trafią pod skrzydła firmy z Dieppe. Dostaliśmy właśnie zapowiedź, jak będzie wyglądać przyszłość marki.

Alpine przedstawia trzy nowe modele

I od razu z grubej rury. Firma, która ma w ofercie wyłącznie genialne A110, proponuje przejście na pełne zasilanie prądem, przy pomocy trzech nowych modeli.

Pierwszym z nich będzie następca obecnego A110. Nowe sportowe coupe już "się robi". Na razie w tajemnicy, ale powinno być lekkie i bardzo zwinne. Elektryczne coupe Alpine powstaje bowiem we współpracy z Lotusem. A110 + Lotus? Brzmi jak świetny plan.

Alpine

Kolejnym modelem będzie Hothatch. Po wycofaniu Clio R.S. i zapowiedziach, że Megane R.S. też już nie będzie, to dobra informacja. Choć będzie to elektryczny hothatch. I bardzo ciekawy, bo z zapowiedzi wynika, że oparty na nadchodzącym Renault 5. Francuzi planują wskrzesić charakterystycznego hatchbacka, a tutaj widzimy ten tył, z dołożonym dużym skrzydłem nad tylną szybą. Jest też wlot na masce. Może to być duchowy następca kultowego Renault 5 Turbo.

Hothatch Alpine będzie bazował na platformie CMF-BEV, czyli elektrycznej wersji platformy CMF-B, na której powstaje np. nowe Clio. Wersja cywilna ma być o 1/3 tańsza od Renault Zoe i mieć zasięg do 400 km. Miejmy nadzieje, że hothatch będzie miał równie duży, mimo znacznie lepszych osiągów.

Ostatnią nowością będzie Grand Tourer. Duży, flagowy model nie przypomina jednak coupe, a coś między liftbackiem, a crossoverem. Według zapowiedzi ma to być konkurent dla Audi e-tron GT, Tesli Model S i Porsche Taycana. Bazować będzie na nowej, modułowej platformie CMF-EV, która zapewniać będzie "podwozia" dla całego koncernu "od samochodów kompaktowych wzwyż". Alpine zapowiada, że samochód będzie miał niespotykane osiągi, świetne prowadzenie dużą przestrzeń w środku oraz zasięg do 580 km.

Na razie mamy tylko niewielką zapowiedź, a pierwszy z trzech nowych modeli ma ujrzeć światło dzienne w 2024 roku. W tym czasie powinniśmy dowiedzieć się więcej, a być może pojawi się także koncepcyjna wersja którejś z nowości.