Skoda Enyaq iV. Tak, dostanie tylny napęd i nawet do 306 KM w elektryku

Czesi rozpoczynają kampanię zapowiadającą pierwszego "elektryka" marki. Skoda Enyaq iV ma mieć tylny napęd i sporą gamę wersji mocy, łącznie z RS.

Tradycyjnie już dla marki, Skoda Enyaq iV pokazuje się po raz pierwszy w formie całkiem zamaskowanej, acz zdradzającej dużo szczegółów. Tak naprawdę będzie to czeska wariacja na temat Volkswagena ID.4, a więc crossover z lekko opadającym tyłem. Patrząc na nową Octavię, Kamiqa i Scalę, łatwo domyślić się, jak będzie wyglądać seryjny Enyaq.

Skoda Enyaq iV

Ciekawostką jest, że czeska marka podała już całkiem sporo informacji technicznych. Znamy już wymiary: 4648 mm długości, 1877 mm szerokości, 1618 mm wysokości oraz rozstaw osi wynoszący 2765 mm. Innymi słowy, elektryczny crossover będzie wielkości niemalże Kodiaqa. W bagażniku ma się zmieścić 585 litrów. Czyli typowa Skoda.

Wnętrza nie pokazano, ale Skoda informuje, że na pokładzie znajdziemy 13-calowy ekran dotykowy, a w opcji pojawi się wyświetlacz HUD wspierany rozszerzoną rzeczywistością. Do wykończeń użyte zostaną ekologiczne materiały.

Skoda Enyaq iV

Skoda Enyaq IV - Wiele wersji "silnikowych"

Skoda Enyaq iV, poprzez korzystanie z platformy MEB, będzie też pierwszą od trzydziestu lat Skodą z tylnym napędem. I silnikiem zamontowanym z tyłu. To coś dla fanów nostalgii za modelem 105/120/130. Wóz będzie dostępny w trzech wariantach baterii. Podstawowy model będzie miał akumulator o pojemności 55 kWh, co powinno przełożyć się na 340 km zasięgu. Moc silnika wyniesie 148 KM. Mocniejsza odmiana będzie dysponować  180 KM oraz 62 kWh baterią. Przewidywany zasięg będzie większy o 50 km niż w podstawowej odmianie.

500 km będzie mogła przejechać najmocniejsza, 204-konna odmiana tylnonapędowa, dzięki baterii o pojemności 82 kWh. Ale to nie koniec. Poza tymi trzema odmianami, Skoda będzie mogła otrzymać wersję z dwoma jednostkami elektrycznymi przy obu osiach. Enyaq 4x4 będzie występował w dwóch odmianach - 265-konnej oraz 306 KM. Ta ostatnia prawdopodobnie będzie odmianą RS, i przy okazji najmocniejszą seryjną Skodą w historii. 100 km/h będzie osiągać w 6,2 sekundy, a prędkość maksymalna wyniesie 180 km/h. Obie wersje 4x4 będą dysponować zasięgiem na poziomie 460 km.

Skoda Enyaq iV

Właściciel Skody Enyaq iV będzie mógł ją podłączyć do domowego gniazdka lub do wallboxa ładującego z mocą 11 kW. Oprócz tego crossover będzie obsługiwał szybkie ładowanie z mocą do 125 kW. To powinno pozwolić na podniesienie zapasu mocy z 10 do 80% w ciągu 40 minut.

Skoda Enyaq iV trafi do produkcji pod koniec 2020 roku, a w sprzedaży znajdziemy ją na początku przyszłego. Pojawi się też limitowana do 1 895 sztuk "Founder's Edition", z okazji 125-lecia marki z Mladej Boleslavi.