130 sekund, aby ukraść Teslę Model 3. A wszystko dzięki aktualizacji

Nowe technologie mają nam ułatwić życie, ale często pomagają też złodziejom. Jedna z aktualizacji Tesli Model 3 sprawia, że kradzież tego auta staje się banalnie prosta. A wszystko to można zrobić w zaledwie 130 sekund.

Ponoć padniemy kiedyś ofiarą nowych technologii. Patrząc na to, że często są one pełne różnych niedoróbek, jest to możliwe. Być może Skynet nie przejmie władzy nad głowicami jądrowymi, aczkolwiek złodzieje mogą z łatwością pozyskać dostęp do Waszego auta. Zwłaszcza jeśli mówimy o Tesli Model 3.

Martin Herfurt, austriacki specjalista od zabezpieczeń i poszukiwacz luk w systemach bezpieczeństwa, wykrył sposób na kradzież Tesli w sposób, który jest wręcz marzeniem dla złodziei. Wymaga on odrobiny sprytu, ale daje pełen dostęp do auta.

 Model 3 Tesla kradzież

Tesla Model 3 może zniknąć w 130 sekund

Jak dokładnie działa ta metoda? Otóż Martin Herfurt ilustruje wszystko w swoim szczegółowym filmie. Bez odpowiedniego sprzętu oczywiście się nie obejdzie. W tym przypadku jest to urządzenie tylu BLE (Bluetooth Low Energy), podpięte do telefonu ze specjalnie przygotowaną aplikacją.

Wprowadzona w sierpniu ubiegłego roku aktualizacja Tesli Model 3 sprawiła, że klucz NFC po użyciu nie musi znaleźć się na specjalnej półce. Od razu zyskujemy możliwość uruchomienia auta i rozpoczęcia podróży.

Herfurt zauważył, że ta zmiana otwiera ogromną lukę, którą łatwo wykorzystać. Otóż samochód niezmiennie poszukuje "swojego klucza" i pozwala na autoryzowanie nowego bez potwierdzenia ze strony systemu multimedialnego.

Kluczem do sukcesu jest specjalna aplikacja, którą Herfurt napisał na potrzeby eksperymentu. Posługuje się ona "językiem Tesli". W efekcie auto po otwarciu przez 130 sekund jest w trybie, w którym łączy się z najbliższym urządzeniem typu Bluetooth Low Energy. Za sprawą aplikacji po podpięciu do auta istnieje możliwość dodania nowego klucza, czego użytkownik auta nie zauważa.

Nowy klucz daje pełen dostęp do auta - można nim otwierać i zamykać samochód, a także je uruchamiać. Złodziej bez problemu wsiada do Tesli "jak do siebie" i odjeżdża nią nie budząc żadnego niepokoju, nawet na ruchliwym parkingu.

Mam Teslę Model 3, jak mogę się zabezpieczyć?

Martin Herfurt podkreśla, że najlepszą metodą w tej sytuacji jest stosowanie trybu PIN2DRIVE. Wymaga on podania specjalnego kodu przed umożliwieniem jazdy. Warto też regularnie sprawdzać listę przypisanych kluczy oraz bezpiecznie przechowywać kartę NFC, tak aby nie dało się jej skopiować.

Źródło: Project Tempa