VinFast VF 8 w Hiszpanii szykuje się na podbój Europy. Oczywiście - jest na prąd

VinFast VF 8 to pierwszy model, którym wietnamska marka planuje zdobyć przyczółek w Europie. Mamy jego pierwsze zdjęcia bez maskowania.

W przyszłym roku, na początku w Holandii, na rynku pojawi się nowy elektryczny SUV. Pochodzi z Wietnamu i nazywa się VinFast VF 8. Dziennikarze motor.es złapali ten model "u siebie, niemal bez maskowania, podczas ostatnich testów.

VinFast to niezwykle ciekawy projekt. Nazywa się jak firma importująca zupki instant, ale to całkiem nowy start-up z Wietnamu, który w krótkim czasie zdobył spory kawałek miejscowego tortu motoryzacyjnego. Ciekawy design, lokalny producent oraz technologia z BMW (!) spowodowały, że auta tej marki są całkiem popularne na wietnamskich drogach. Mówiąc o technologii z BMW, oczywiście nie mamy na myśli kopii, czy jakichś starych licencji, tylko normalną współpracę.

Nowością jest jednak VinFast VF 8, którym firma zamierza wyruszyć "do Europy".

VinFast VF 8 - elektryczny SUV, bo co innego miałoby się sprzedać

Słuszna jest koncepcja VinFasta, że rozpoczynają ekspansję od elektrycznego SUV-a. Czy jest on ładny? Na pewno ciekawy. Zdjęcia, które widzimy, wskazują na dość dużą bryłę z wyraźnie zaznaczonymi przednimi i tylnymi światłami. Z przodu widzimy troszkę Renault, z tyłu Peugeota albo Seata, ale na pewno nie jest to brzydkie auto. Wnętrze ma być minimalistyczne i bardzo zaawansowane technologiczne. Zobaczymy. Podobnie jak ceny.

VinFast VF 8

VinFast VF 8 dostępny będzie w dwóch wersjach. Obie mają napęd na cztery koła pochodzący z dwóch silników elektrycznych. Słabsza ma 353 KM, a mocniejsza 408 KM. Moc pochodzi z baterii LG Chem o dwóch pojemnościach - choć to niewielka różnica. Mniejsza ma 80 kWh, a większa 87,7 kWh. Dlatego też deklarowany zasięg nie różni się za bardzo. Trwają ostatnie testy mając dostosować auto do europejskich gustów, a zasięg do warunków, w jakich samochód będzie eksploatowany. Póki co mówi się o przedziale 400 - 450 km, w zależności od wybranej opcji.

Ciekawe jak będzie kształtować się cena. VinFast ma duże ambicje - stać się jednym z najlepiej sprzedających się aut w swoim segmencie w Europie. Konkurencję jednak ma sporą. Nie tylko wśród producentów europejskich, japońskich i amerykańskich. Na rynku są też Chińczycy z Nio oraz nadchodzący Aiways U5.

źródło: motor.es