Kolejny SUV Audi dostał zielone światło. Będzie konkurował z klasą G

Ingolstadt zabrało się za intensywny rozwój gamy. Do produkcji skierowany zostanie kolejny SUV Audi. Ale taki na ramie i "z możliwościami".

Marc Lichte, szef designu niemieckiej marki przyznaje oficjalnie, że samochód dostał zielone światło. Nowy, terenowy SUV Audi bierze na cel Mercedesa klasy G i Land Rovera Defendera. Na rynku pojawi się w okolicach 2027 roku i ma tam "namieszać".

SUV Audi skorzysta z platformy Scouta

Lichte w rozmowie z Autocar przyznaje, że samochód nie będzie korzystał z żadnej platformy, która jest w produkcji i będzie zupełnie oddzielnym bytem od modelu Activesphere, zaprezentowanego kilka dni temu. Platforma PPE, wspólna z Porsche, nie spełnia wymagań założonych dla tego projektu. Z racji parametrów terenowych, mogłaby to być rama z Forda Rangera/Volkswagena Amaroka, ale to również jest wykluczone.

SUV Audi

Samochód powstanie więc na ramie drabinowej, która szykowana jest dla marki Scout. Koncern VAG planuje wejść do USA z gamą SUV-ów z tym logiem w najbliższym czasie. Właśnie dla nich powstaje "terenowa" platforma przygotowana pod napęd elektryczny.

Bo SUV Audi będzie właśnie napędzany prądem, stając się tym samym konkurencją dla nadciągającego i zaprezentowanego już (w formie koncepcyjnej) EQG.

Co jeszcze wiemy na temat nowego pomysłu Audi? Ponoć Volkswagen negocjuje z kanadyjską Magną kontrakt na produkcję wspomnianych Scoutów. Audi już z nimi współpracuje, przy produkcji baterii, a firma ma doświadczenie w budowie samochodów terenowych. W końcu robi w Austrii Mercedesy. W tej sytuacji wydaje się więc naturalnym wyborem dla nowego projektu.

A w ogóle dlaczego Audi się "pcha" w ten segment? Na to Lichte odpowiada bez wahania. Bo jest tam miejsce na "trzeciego". Mercedes i Land Rover są same w tym segmencie i dość długo (zwłaszcza ten pierwszy) dominowały na rynku. Jest więc spory kawałek tortu, który Audi mogłoby sobie wykroić. Na dodatek firma odwołuje się do swoich tradycji rajdowych w modelach Quattro i Sport Quattro.

Naszym zdaniem to ostatnie to już mocno naciągana teoria. Pudełkowata "terenówka" jako spadkobierca rajdowego Quattro?

Tak czy inaczej, elektryczny, terenowy SUV Audi powstanie i to za 4 lata.

źródło: Autocar

Galeria: Audi AI-TRAIL Concept z 2019 roku