Wakacje kamperem. Jak przygotować się do wyjazdu "domem na kołach" będąc absolutnym laikiem?

Wakacje kamperem, czyli pomysł na tegroczne dziwne lato. To ciekawa alternatywa dla standardowego urlopu, ale wymagająca solidnego przygotowania. Oto krótki poradnik poparty moim "zerowym" doświadczeniem.

W tym roku po raz pierwszy przyszło mi pojechać na wakacje kamperem. Nigdy wcześniej nie miałem okazji przetestować takiej formy spędzenia urlopu. Wydawać by się mogło, że nie ma w tym nic skomplikowanego - ot, pakujemy się i jedziemy. Cóż, nic bardziej mylnego. Już pierwszy dzień pokazał jak słabo się przygotowałem, co nieco popsuło odbiór całego wyjazdu. Ale po kolei.

Wakacje kamperem. Po pierwsze - poznaj samochód

Większość osób wypożycza kampera na wakacyjny wyjazd. Z reguły więc idzie się "na nowe", nie znając wcześniej pojazdu. Warto więc poświęcić 30 minut lub nawet godzinę na dobre zapoznanie się z autem. Wbrew pozorom, w zależności od pojazdu, sterowanie poszczególnymi elementami jest rozwiązane w zupełnie inny sposób. Obowiązkowo trzeba sprawdzić lokalizację "hebla" od prądu, zaworu butli gazowych czy zrzutu tak zwanej szarej wody.

W przypadku obecności pokładowej toalety warto natomiast nauczyć się obsługi całego systemu - a w szczególności jego czyszczenia. Nie jest to najsympatyczniejsza część kamperowej rozrywki, ale zdecydowanie warta poznania, zwłaszcza przed wyjazdem na pole kempingowe.

Wakacje kamperem

Wakacje kamperem - sprawdź wyposażenie auta

Tutaj przygotowania trzeba podzielić na dwie części - techniczną i praktyczną. Najpierw sprawdźcie, czy na pokładzie macie np. kable do podpięcia auta do zasilania na kempingu. Warto też zabrać ze sobą zestaw narzędzi (wystarczy solidny multitool i komplet kluczy imbusowych). Poza tym sprawdzamy jak działa np. markiza wysuwana z boku auta, gdzie składowane są krzesła i stoliki (często mają swoje własne miejsce) oraz ogólnie zapoznajemy się z każdą rzeczą, którą napotkamy.

Druga kwestia to wszystkie przydatne rzeczy. Trzeba dokładnie zweryfikować ile kubków, talerzy czy garnków mamy na pokładzie. Nie zapomnijcie też o patelni, kawiarce i czajniku - oczywiście do wykorzystania na gazie. Coraz więcej osób ma w domu kuchenki indukcyjne, a większość utensyliów przygotowanych pod taką formę ogrzewania nie może być używana na gazie.

Wakacje kamperem - jak się spakować?

Przyznam szczerze, że tutaj jednocześnie wygrałem i przegrałem podczas swojego wyjazdu. Świetnym patentem na pakowanie rzeczy, w tym ubrań, są specjalne sakwy turystyczne. Z reguły używa się ich do łatwiejszego sortowania rzeczy w walizce. W kamperach łatwo jest je schować do schowków lub na półki. Ubrania nie są rozrzucone i w wygodny sposób można je wyciągać.

Podczas swojego wyjazdu "skopałem" sprawę o tyle, że do kampera te sakiewki przyniosłem w dużej torbie, która potem zagracała bagażnik. Jeśli pakujecie się pod domem, to po prostu znieście wszystkie potrzebne rzeczy, a walizki i torby odnieście do domu - nie będą Wam potrzebne.

Wakacje kamperem - przemyśl co chcesz jeść

Wbrew pozorom jest to bardzo ważna kwestia. Dlaczego? Otóż lodówka pokładowa może i jest pojemna, ale z reguły przez laików zapakowywana jest absolutnie niewłaściwymi rzeczami. Na kempingu ciężko jest zafundować sobie "fine dining". W kamperze łatwo przyrządza się proste dania. Weźcie na to poprawkę robiąc zakupy spożywcze. Postawcie np. na jajka, jakieś sensowne konserwy, gotowe sosy, makarony i tym podobne rzeczy.

Wakacje kamperem - koniecznie zaplanuj trasę!

To był mój największy błąd. Założyłem bowiem, że turlanie się od miejsca do miejsca i szybkie lokalizowanie kempingów będzie banałem. Tymczasem okazało się, że Mazury, zwłaszcza w tym roku, są mocno obsadzone przez najróżniejszych turystów. Polecane "dzikie" miejsca były jednymi wielkimi obozowiskami, a kempingi pękały w szwach. Wszystkie obiekty, które oferowały zewnętrzne zasilanie były zwyczajnie zajęte, a rezerwacje na parcele wychodziło daleko w przód. Opinie o kempingach można znaleźć na stronie polskicaravaning.pl

Sprawdźcie też miejsca, w których można zrzucić szarą wodę i zatankować świeżą. O ile ta pierwsza jest możliwa do spuszczenia np. na myjniach dotykowych, o tyle drugą zalejecie tylko na polach. Często są też tam miejsca "WC CHEM", gdzie można czyścić chemiczne toalety.

Wakacje kamperem - poznaj sekrety samochodu

Jeśli jeździliście dużymi autami, to prowadzenie kampera będzie dla Was banałem. Ci, którzy jednak nigdy nie mieli do czynienia z takim pojazdem, powinni poświęcić 30 minut na jakimś większym parkingu na wyczucie pojazdu. Tyczy się to zwłaszcza tych dużych pojazdów, ze zdecydowanie szerszą tylną częścią nadwozia.

Pamiętajcie także o tym, że bateria zasilająca część mieszkalną doładowuje się w czasie jazdy. Niektóre samochody mają specjalny przycisk, który dodatkowo załącza ładowanie już przy odpalonym silniku. Warto o tym pamiętać w momencie, w którym zamierzamy nocować "na dziko" lub na polu bez zasilania.

Nie zapomnijcie też o tym, że gniazdka 230V nie działają w większości aut bez podpięcia do zewnętrznego źródła zasilania. Jeśli więc zamierzacie korzystać z laptopów lub musicie naładować jakiś sprzęt elektroniczny, to zadbajcie o to z wyprzedzeniem.

Szerokiej drogi!